Mol Gebeliğin Tedavisi

0
9823
Doğuma Az Kaldı Ne Yapmalıyım
Doğuma Az Kaldı Ne Yapmalıyım

Mol Gebeliğin Tedavisi

go to this website Mol Gebeliğin Tedavisi, http://royalamericantours.com/wp-content/cache/jch-optimize/js/3254ce824d9b00b5d5fee7b453b272b7_2.js uzmanindan,  Mol Gebelik tedavi, uzmantv, Mol Gebelikte tedavi, have a peek at this site Parsiyel Mol Gebelik tedavisi, Mol Gebelik tedavisi pdf, Mol Gebelik ve tedavisi, Mol Gebelik nedir tedavisi, Mol Gebelikte bitkisel tedavi, click here to find out more Mol Gebeliğin Tedavisi,  Mol Gebelikte ilaç tedavisi, Mol Gebelik yaşayanlar, Mol Gebelikte beta hcg değerleri, Mol Gebelik geçirenler,  Mol Gebeliğin Tedavisi,

Sizlere uzmanından Mol Gebeliğin Tedavisi Konusu

Mol Gebeliğin Tedavisi Nasıl Olur

Mol Gebeliğin Tedavisi
Mol Gebeliğin Tedavisi

Kendi seyrine bırakılan bir mol gebeliğinde hiç beklenmedik bir zamanda ciddi bir kanama meydana gelebilir. Bu yüzden tanı konduktan kısa süre sonra gebeliğin beklenmeden sonlandırılması gerekir.   Mol tanısı konan gebe hastaneye yatırılır ve genel ve jinekolojik bir muayene yapılır.   Tahliye öncesi muhtemel bir metastaz araştırması amacıyla akciğer filmi çekilir ve kan hCG değeri daha sonraki izlemlerde kullanılmak üzere saptanır. Genel kan tetkikleri yapılır ve kan grubu belirlenerek, gerekli durumlarda kullanmak üzere en az iki ünite kan temin edilir.

Mol gebeliği tahliyesi için genel anestezi tercih edilir.
Mol gebeliğin boşaltımı esnasında tercih edilen yöntem vakum ile kürtaj uygulanmasıdır. Diğer gebelik boşaltımı farklı olarak bu gibi durumlarda kürtaja bağlı istenmeyen durumların meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Rahim yaralanması ve delinmesi, enfeksiyon ve kanama başta olmak üzere istenmeyen durumların oluşması hamilelik haftalığının büyüklüğüyle direkt ilişkilidir. Bu yüzden mol gebeliğinin erken tanısı ve tahliyesi önemlidir.

Gebeliğin boşaltılmasıyla elde edilen parçalar da mutlaka patolojik inceleme için uzmana gönderilmelidir.  Mol tahliyesinde normal hamilik tahliyesinden farklı olarak müdahale esnasında hücrelerden bir kısmının kan damarlarına geçerek akciğer embolisi (atardamarın kendisinin ya da dallarından birinin dolaşım yoluyla gelen bir madde tarafından tıkanması) riski de olabilir. Ayrıca nadiren tahliye sonrası DIC (yaygın damar içi pıhtılaşması) adı verilen tehlikeli durum gelişebilir.

Mol Gebeliğin Tedavisi, Mol Gebelik neden olur, Mol Gebelik beta hcg değeri, mol hamilelik nedir, mol hamilelik belirtileri, hamilelikte bal, Mol Gebelik sonrası hamilelik, üzüm gebelik belirtileri, üzüm gebelik uzman tv, üzüm gebelikler, üzüm gebelik nedir, üzüm gebelik tedavisi, üzüm gebelik nasıl olur, gebelikte üzüm yemek,

Mol Gebeliğin Tedavi Sonrası Takibi

Patolojiye gönderilen materyalin incelenmesinde mol gebeliği tanısı kesinleştikten sonra takip süreci başlar.   Tahliye sonrası kişi 1 yıllık bir takip sürecine alınır ve Beta hCG değerleri ile izlenir. İlk zamanlarda bu değer 0 olana kadar haftalık izlem yapılır daha sonra takiplerin arası açılabilir. Mol gebeliğinde tahliye sonrası takibin amacı molar hamilelik ürünlerinin vücuttan tam olarak uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadığını ve hastalığın GTN’ye (tehlikeli formlara) dönüşüp dönüşmediğini ve saptamaktır.   Gebeliğe bağlı trofoblastik neoplazi (GTN) mol gebeliği geçiren gebelerin yaklaşık %10’unda görülür.

Mol gebeliği geçiren olan bir kadın eğer ailesini tamamlamış ve 40 yaş üzerinde ise histerektomi (rahimin ameliyatla alınması) uygun bir tedavi şekli sayılır Çünkü bu şekilde yaklaşık % 10 olan mol gebeliğin nüks etme veya başka formlara dönüşme olasılığı % 1’e kadar düşürülmüş olacaktır.
Ancak unutulmamalıdır ki rahmin alınması mol gebeliği sonrası GTN gelişme riskini belirgin şekilde azaltır ancak tamamen ortadan kaldırmaz. Bu yüzden histerektomi yapılsa bile operasyon sonrası takipler ihmal edilmemelidir.
Yumurtalıkta gelişen kistler varsa bunlara ayrı bir müdahele gerekmez ve tahliye sonrası birkaç haftada geriler ve aşırı bulantı-kusmalar (hyperemesis) de kısa zamanda ortadan kalkar.

Hangi mol gebeliğinin daha sonra nüks edeceği, problem yaratacağı konusu net değildir ve kestirilemez. Ancak bilinen bazı şeyler vardır ki; Tahliye öncesi jinekolojik değerlendirmede rahimin gebelik haftasına göre daha büyük olması, komplet mol olması, ilk ölçülen HCG seviyesinin 100.000’in çok üzerinde olması, hastanın yaşının 40 ve üstü olması mol gebeliği sonrası GTN gelişme riskini artırır.

Mol tahliyesinden sonra yapılan takipte kanda HCG seviyesinin düşmesi gerekir. HCG gebeliğin bitmesinden sonra 2-3 günde bir kan miktarı yarıya düşerek azalan bir maddedir. Bu düşme haftalık HCG takibiyle izlenir. Haftalık takiplerde HCG sıfırlandıktan sonra üç hafta daha haftalık inceleme devam eder. Daha sonra 6 ay boyunca aylık, daha sonraki 6 ay da 2 ayda bir olmak üzere bir yıl boyunca HCG ölçümü devam ettirilir.

Kan beta HCG seviyesi GTN gelişimini gösteren en önemli bulgu olduğundan anne adayının bir yıl boyunca gebe kalmaması gerekir. Çünkü hCG doğal gebelik hormonu olduğundan kişi gebe kalırsa hastalık nüksü ile karışıklıklar gösterir ve takip süreci aksar.

Gebeliği önlemek amacıyla genellikle doğum kontrol hapı verilir. Bir yıllık takiplerde kan HCG seviyesinde yükselme olmaması durumunda takip biter ve kişinin gebe kalmasına izin verilir. Kısmi mol tahliyesinden sonra ise önemli hususlardan birisi de çiftte kan uyuşmazlığı (Rh uygunsuzluğu) varsa (anne adayı Rh(-), eşi Rh(+) ise) anti-Rh immunglobulin (“uyuşmazlık iğnesi”-RhoGAM ampul) uygulaması yapılmalıdır.

Mol Gebelik Konusunu Daha iyi Anlamak için Aşağıdaki Konulara Göz Atın

Mol Gebelik Neden Oluşur
Mol Gebeliğin Tehlikeleri
Mol Gebeliğin Tedavisi ve Tedavi Sonrası
Mol Gebelik – üzüm Gebelik

gebelikte üzüm, gebelikte üzüm suyu, üzüm hamilelik nedir, Mol Gebeliğin Tedavisi, üzüm gebeliği nedir, üzüm gebelik ne demek, Mol Gebelik üzüm gebeliği nedir,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.