Düşük Yapma Nedenleri

0
5278
Düşük Yapma Nedenleri
Düşük Yapma Nedenleri

Düşük Yapma Nedenleri

Düşük Yapma Nedenleri, Tekrarlayan Düşükler, Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri, uzmantv, Gebelikte Düşük Yapma NedenleriHamilelikte Düşük Yapma Nedenleri, Gebelikte Tekrarlayan Düşüklerin NedenleriHamilelikte Tekrarlayan Düşüklerin NedenleriDüşük Yapma Nedenleri Nelerdir, Düşük Yapma Nedenleri yöntemleri, Düşük Yapmanın Nedenleri, Düşük Yapma Sebepleri, kadınların Düşük Yapma Nedenleri, Sürekli Düşük Yapma Nedenleri, Düşük Yapmanın Nedenleri Nelerdir, Düşük Yapma Nedeni, Gebelikte Düşük Yapmanın Nedenleri, hamilelikte Düşük Yapmanın Nedenleri, hamilelikte Düşük Yapma Sebepleri,

Sizlere uzmanından Düşük Yapma Nedenleri – Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri

Düşük Yapma Nedenleri
Düşük Yapma Nedenleri

Klinik olarak saptanmış her gebelikte yaklaşık olarak % 15 civarında bir düşük riski olduğunu akıldan çıkarmamak, yani gebelik düşükle sonuçlanırsa bunun pek de az rastlanmayan bir şanssızlık olduğunu hatırlamakta yarar vardır. Böylelikle sonraki gebelikler için karamsar olmaya gerek olmadığı da kendiliğinden anlaşılacaktır.

Düşükler Tekrarlıyorsa ?
Habituel abortus (tekrarlayan düşükler)
Bir kadının en az iki kere arka arkaya düşük

yapmasına verilen isimdir.

Tekrarlayan düşük nedenleri ve Testleri

Babaya ait kromozomal (genetik) anomaliler
Anneye ait kromozomal anomaliler
Anatomik, yapısal bozukluklar

Rahimin doğuştan anomalileri
Rahim ağzı yetmezliği
Rahim içi yapışıklıklar
Myomlar

Endometriozis
Hormonal bozukluklar

Progesteron hormonu yetmezliği
Guatr
Diabet

Diğer bazı hormonal dengesizlikler (polikistik over hastalığı, prolaktin yüksekliği vb.)

Mikrobik Enfeksiyonlar (listeria, mycoplasma,ureaplasma gibi)
İmmunolojik (Bağışıklık sistemi ile ilgili) bozukluklar

Antifosfolipid antikorları
Sperme karşı antikorlar
Plasenta elamanlarına karşı antikorlar
Hücresel bağışıklık sistemi dengesizlikleri
Kollajen doku hastalıkları

Çevresel faktörler (yaşam ortamında maruz kalınan toksik maddeler)
Gebeliğe zarar verebilecek bazı ilaçların kullanımı
Kronik hastalıklar
Ağır egzersiz

Düşük materyalinin genetik incelemesinin yapılması da bu konuda oldukça faydalı olacaktır.
Hekiminiz olası nedenlere yönelik incelemelerin sonunda saptanan sonuca göre özgün tedaviye başlayacaktır. Anatomik bozukluklarda ise cerrahi tedavi yapılır. Ancak bilinmelidir ki tüm incelemelere rağmen tekrarlayan düşüklerin yaklaşık olarak yarısında herhangi bir neden saptanamaz. Bağışıklık sistemi bozukluklarında ise Aspirin, heparin ve steroid kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Tekrarlayan gebelik kayıpları olan bir kadın tekrar gebe kaldığında artık bu gebeliği daha yakından takip edilmelidir.

Tekrarlayan düşükleri olan ve tüm tedavilerden bir fayda sağlayamayan çiftlerde ise bir diğer seçenek Tüp Bebek Tedavisi ile laboratuar ortamında çok sayıda oluşturulan embriyolardan hücre örnekleri alarak bunların incelenip normal olanların ana rahmine transfer edilmesidir. Transfer öncesi genetik tanı (preimplantasyon Genetik Tanı – PGT ya da ingilizce adıyla PGD) denen bu yöntemle düşük yapma olasılığı çok azaltılabilmektedir. Çünkü daha önce bahsedildiği gibi düşüklerin en sık sebebi aslında bebekte oluşan anormalliklerdir.

Düşüğün tekrarlama riski nedir ?

Bir kez düşük yapan kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski yaklaşık olarak %20’dir. tekrarlayan düşükleri olan bir kadının yeni bir gebelikte tekrar düşük yapma riski ise yaklaşık %50’dir.   Her ne kadar düşük sayısı arttıkça yeni oluşan bir gebeliğin de düşükle sonuçlanma riski yükselse de, çalışmalar göstermektedir ki;bu bayanlarda bile sağlıklı bir bebek doğurma olasılığı hiç de az değildir.

Sizlere Düşük Konusunda Tavsiye Edebileceğimiz Konular

Düşükten Sonra Nezaman Hamile Kalınır
Düşük Yapma Nedenleri
Düşük Belirtileri
Düşük Yaptığımı Nasıl Anlarım
Hamilelikte Düşük Tehlikesi
Anne Karnında Ölen bebek Anneyi Zehirlermi

Tekrarlayan Düşüklerde Yapılan testler, Tekrarlayan Düşüklerin tedavisi, Tekrarlayan Düşüklerde tedavi, Tekrarlayan Düşükler kadınlar kulübü, Tekrarlayan Düşüklerin Nedenleri, Tekrarlayan Düşükler sonrası hamilelik, Tekrarlayan Düşüklerde uzman doktor, Tekrarlayan Düşüklerde erkek faktörü, Tekrarlayan Düşüklerde aspirin, Tekrarlayan Düşük Nedenleri Nelerdir, Tekrarlayan Düşük Sebepleri, Tekrarlayan Düşükler Neden olur, Tekrarlayan Düşük Neden olur, sık Tekrarlayan Düşük Nedenleri, Tekrarlayan Düşükler ve Nedenleri, hamilelikte Tekrarlayan Düşükler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.