Yumurtulama Belirtileri: Bazal Vücut Isısı ve Kordonlarda Oluşan Mukuslar

Bu makalede şu konular hakkında bilgileri okuyacaksınız:

  • Bazal Vücut Isısı Nedir?
  • Kordonlarda Oluşan Mukuslar Nedir?
  • Vücut Sıcaklığını ve Mukusları Göz Önüne Alarak Yumurtulama Dönemini Önceden NasılTahmin Edebilirim?
  • Yumurtulama Dönemine Gireceğimi Öngördüğümde, Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girmeliyim?
  • Belirtileri Günlük Not Alıp Ona Göre Plan Yapmak Ne Kadar Önemlidir?

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, tam olarak ne zaman yumurtulama dönemine girdiğinizi bilmeniz size çok yardımcı olacaktır. Böylece  en uygun zamanda cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Bir çok kadın, yumurtulama dönemine girileceğini erkenden öngören kitleri başarılı bir şekilde kullanmayı başarmıştır. Çünkü bu kitler yumurtulama dönemine girmenize az bir zaman kala, size pratik bir şekilde ikaz verirler. Diğer kadınlar ise günlük vücut sıcaklıklarını bir kağıda not ederek ve cinsel organlarında meydana gelen mukusların oluşum hallerini  inceleyerek yumurtalama dönemine girip girmediklerini anlarlar.

  • Bazal Vücut Isısı Nedir?

Bazal vücut ısısı, 24 saatlik periyotta vücudunuzun düştüğü en alt derecedeki sıcaklıktır. En doğru sonuca ulaşmak için, sabah uyanır uyanmaz yataktan bile çıkmadan vücut sıcaklığınızı ölçmeniz gerekmektedir. Ayrıca, vücudunuzdaki en küçük sıcaklık değişikliklerini bile ölçebilen hassas bazal termometreler kullanmalısınız. Her sabah aynı saatte uyanmaya ve vücut sıcaklığınızı aynı saatte ölçmeye dikkat ederseniz iyi olur.

Bazal termometreler çoğu eczanelerde bulunmaktadır ayrıca yanında, günlük vücut sıcaklıklarınızı not edebileceğiniz bir çizelge de  bulunmaktadır. Büyük ihtimal bu çizelgeden birkaç tane daha olması, işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü en uygun yumurtulama dönemine girdiğinizi anlamak için, bu işlemi birkaç ay tekrarlamanız gerekebilir.

Yumurtulama Dönemi Hesaplaması

Ne zaman yumurtulama dönemine gireceğinizi önceden anladığınız takdirde, hamile kalma şansınızı arttıracaksınız demektir.

Yumurtulama döneminden önce, bazal vücut ısınız (en düşük vücut ısınız), 97.2 ile 97.7 Fahrenheit derece arasında değişir. Fakat yumurtulama döneminizden iki ya da üç gün sonra, hormonal değişiklikler bazal vücut ısınızda 0.4 ile 1.0 Fahrenheit derece arasında bir artış sağlar. Bu sıcaklık artışı, bir sonraki yumurtulama dönemine girene kadar devam eder. (Diğer bazı günlerde de vücudunuzda sıcaklık dalgalanması hissedebilirsiniz ancak bunlar kalıcı olmadığı sürece , henüz yumurtulama dönemine girmediniz demektir). Eğer hamile kalırsanız, hamileliğiniz boyunca vücut ısınız yüksek kalacaktır.

Tabi ki, Bazal Vücut Isınız sizin yumurtalama dönemine girdiğinizi gösterse bile, ilk ay not ettiğiniz vücut ısısı kayıtlarınız tam olarak işe yaramazlar. Ancak bu kayıtları birkaç ay boyunca almaya devam ederseniz, bir sonraki dönemde ne zaman yumurtulama dönemine girip girmeyeceğinize dair belirtileri anlarsınız ve hamille kalmak istiyorsanız  cinsel ilişkiye girmeniz gereken en uygun zamanı hesaplayabilirsiniz.

Fakat unutmamanız gerekir ki, hasta olduğunuz günlerde sabah kalkar kalkmaz vücut sıcaklığınızı ölçmenize gerek yoktur çünkü çıkacak sonuç size yumurtulama döneminizle ilgili doğru öngörüler vermez. Ayrıca bazal vücut ısınızı günlük olarak bir yerlere not etmeniz, sağlığınız ya da doğurganlığınızla ilgili herhangi bir olumsuzluğun doktorunuz tarafından erken fark edilmesini sağlar. Eğer her iki yumurtulama – adet dönemleriniz arasındaki süre çok kısaysa, hormonal bir dengesizliğiniz olabilir.

Servikal Mukus Ne Demektir?

Vajinal akıntılarının pek çok türü vardır. Bunlardan biri de servikal mukustur. (Bu makalemizde bahsettiğimiz mukuslar, servikal mukuslardır, diğerleri değildir). Adet döngünüz boyunca servikal mukuslarınızın miktarı, rengi ve dokusu değişkenlik gösterir. Bu değişkenlikler, dalgalanan hormon seviyelerinden dolayı meydana gelir. Bu servikal mukuslarınızı sürekli kontrol etmeniz ve bu değişiklikleri takip etmeniz, ne zaman yumurtulama döneminde olduğunuza dair size yardımcı olur.

İşte burada, döngüleriniz boyunca nelerle karşılaşabileceğinizi bulacaksınız: İlk başta elbette adet kanamanız olacaktır. Bu döneminizin bitiminden sonraki birkaç gün boyunca ıslaklık görülmeyecektir.

Sonrasında, ıslaklıktan birbirine yapışmış pirinçler gibi görünen mukuslarınız oluşmaya başlayacaktır. Bu günlerinizi düşünmek bile istemeyeceksiniz. Yumurtulama dönemine girmeden birkaç  gün önce, mukuslarınız daha temiz ve kaygan bir görünüme kavuşacaktır. Tıpkı bir yumurta akı gibi. Ve bu gittikçe artacaktır. Bu tür mukuslar, sizin gebe kalma gününüze geldiğinizi gösterir. Bu mukuslar daha temiz ve kaygan hale geldikçe spermlerin yumurtalıklara erişmesini kolaylaştıracaktır. Bu yumurta akına benzer mukusları gördüğünüzün son günü, gebe kalmak için en verimli gününüzdür. Ya da en verimli günden bir önceki gününüz.

Servikal mukuslarınızı kontrol etmeniz için en uygun zamanlardan biri de, sabahleyin ilk kalktığınızda banyoya gittiğiniz vakittir. (Ayrıca Bazal Vücut Sıcaklığınızı da ölçüyorsanız, ilk önce termometreyle vücut sıcaklığınızı ölçmeniz gerekmektedir)

Bazı kadınların servikal mukusları, tuvalet kağıdıyla o bölgelerine dokunduklarında kontrol edebilecekleri seviyededir. Diğer bazıları ise, parmaklarını kullanarak mukusları dışarıya çıkartmak zorundadır. Tuvalette otururken, vajinanızın içine doğru parmağınızı ittirin ve elinize mukus gelinceye kadar buna devam edin. Parmağınıza mukus bulaştıktan sonra, bunu kontrol edebilirsiniz.

Bazal Vücut Isısını ve Servikal Mukusları Kullanarak Yumurtulama Dönemini Nasıl Önceden Tahmin Edebilirim?

Bazal vücut sıcaklığınızı ve servikal mukuslarınızın görünümünü günlük bir yere not etmek, bu döngülerinizi geriye doğru kontrol etmenize ve yumurtulama döneminizin ne zaman meydana geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. (Genellikle yumurtalama zamanınız, vücut sıcaklığınızda artış meydana gelmeden iki ya da üç gün öncesidir veya  mukuslarınızın yumurta akı şeklinde görüldüğü son gündür.)

Bu işlemi birkaç ay boyunca devam ettirdiğinizde, bir sonraki yumurtalama döneminize gireceğinize dair belirtileri artık ayırt edebilecek hale gelirsiniz. Bazı kadınlar bunu kolaylıkla yaparken diğerleri yapamazlar. Birkaç ay boyunca bu notları aldıktan sonra, yumurtalama dönemine girdiğiniz günlerin hep düzenli olarak aynı güne denk geldiğinizi görürseniz, şanslısınız demektir. Bir sonraki yumurtalama döneminiz de aynı güne denk gelecektir.

Eğer ki, yumurtalama döneminizin farklı farklı günlerde meydana geldiğini görürseniz, işler birazcık karmaşık hal alabilir. İşte o zaman, aldığınız notlara dikkat kesilerek, vücudunuzun verdiği işaretleri anlamanız ve yumurtulama dönemine ne zaman gireceğinizi öngörmeniz gerekmektedir.

Mesela, vücut ısınız yükselmeye başladıysa veya mukuslarınız yumurta akı kadar berrak ve akışkan seviyeye geleli 2-3 gün olduysa, yumurtulama döneminize girmek üzeresiniz demektir.

Bu türden işaretler, yumurtulama dönemine yaklaştığınızı gösterir. Böylece, cinsel ilişki için uygun zamanlamayı yapabilirsiniz. (Bu döngüler boyunca eğer hergün vücut sıcaklığınızı ölçmeye devam ediyorsanız, doğru sonuca ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bazal Vücut Sıcaklığınız yumurtulama döneminden 2 ya da 3 gün sonra artış gösterir)

Yumurtulama Dönemine Gireceğimi Önceden Fark Ettiğimde Ne Zaman Cinsel İlişkiye Girmeliyim?  (Ya da döllenme yapmalıyım?)

Gebelik için en verimli döneminiz, yumurtulama  zamanına gelmeden 2-3 gün öncesidir. İsterseniz birazcık daha erkenden de başlayabilirsiniz. Bazı kadınların, yumurtulama dönemine girmeden 6 gün önce yaptığı cinsel ilişkiyle hamile kaldığı biliniyor.

Tüm bu süre boyunca gebe kalma ihtimaliniz üst seviyededir çünkü spermler insan vücudunda ve ovumlarında 5-6 güne kadar canlı kalabilir. Uzmanların çoğu, gebe kalmak için en uygun olan bu dönemde her gün ya da 2 günde bir muhakkak cinsel ilişkiye girmenizi tavsiye ediyorlar.

Günlük Not Almak Ne Kadar Önemlidir?

Bu tamamıyla size kalmış bir şeydir. Günlük not almak, vücudunuzdaki değişkenleri fark etmeniz için doğal ve bedava bir yöntemdir böylece yumurtulama dönemine gireceğinizi önceden tahmin edebilirsiniz. Pek çok kadın bu değişkenleri günlük not almaktan keyif alır ve böylelikle gebe kalmak için en verimli günlerini önceden saptayabilir.

Fakat eğer günlük not almak sizin için sıkıntılı ve stresli bir işse, bunu yapmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, kit kullanabilirsiniz. Bu kitler, hormon seviyelerinizi ölçer ve yumurtulama dönemine girmek üzereyseniz bunu size haber verir.

Bazı uzmanlar, haftada en az iki gün cinsel ilişkiye girdiğinizde gebe kalma hedefinize ulaşacağınızı söylüyorlar. (Eğer cinsel ilişkiye girmeden döllenmeyi evde yapacaksanız, hangi günlerin en uygun zaman olduğunu uzmanınıza danışın) Eğer haftada en az iki kez sex yapmak sizin için daha az stresli ve çok daha  zevkliyse, bu iş denemeye değer. Termometreler, günlük çizelgeler ve kitler sonraki iştir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.