Yumurtalıkların Hazır Hale Geldiğini Fark Etmek: Ne zaman gebeliğe hazır hale geldiğinizi nasıl anlarsınız?

Bu makalede şu soruların cevabını bulacaksınız;

  • Kadınlarda Yumurtlama Dönemi Ne Demektir?
  • Yumurtlama Döneminin, Gebe Kalma Zamanlamasına Etkisi Nedir?
  • Ne Zaman Yumurtulama Sürecine Girilir ve Gebe Kalmak İçin En Uygun Dönem Ne Zamandır?
  • Yumurtulama Dönemine Girdiğinizi Öngören Kitlerin Nasıl Çalışır?

(Bilimsellik açısından bu makalede adet dönemini kanama olayı olarak değil de, kadınların yumurtalarının açığa çıkma olayı olarak ele aldık. Çünkü bu makalede ilgilendiğimiz asıl olay, bu yumurtalar üzerinde meydana gelen değişkenlerdir.)

 

Kadınların Yumurtlama Dönemi Ne Demektir?

Yumurtlama dönemi, bir ya da bir den fazla yumurtanın yumurtalıklardan çıkmaya başladığı dönemdir. Bu süreçte, her iki adet dönemi  arasındaki doğurganlık (gebe kalma) oranı üst seviyelere çıkar. Her ay, yumurtalıklarınızın içinde bir yumurta olgunlaşır. Bu yumurtalar gerekli boyutlara ulaştığı zaman, yumurtalıklarda serbest hale gelirler ve fallop geçitlerinden rahimlere doğru aktarılırlar. Hangi yumurtalığın bir ya da birden fazla yumurtayı  serbest bırakacağı önceden tahmin edilemez.

Yumurtulama Dönemi, Ne Zaman Hamile Kalınacağına Nasıl Etki Eder?

Verimli olması açısından, yumurtulama dönemine girmeden bir ya da iki gün önceki  zaman ile yumurtulama dönemine girdiğiniz günün ertesini kapsayan periyotta, cinsel ilişkiye girmeniz gerekmektedir. Böylece hamilelik olasılığınız yükselir. Bunun sebebi şudur, sperm hücreleri yaklaşık 1 – 3 gün arasında canlı kalabilir fakat bir yumurta 24 saatten fazla canlı kalamaz.

Elbette ki bu süre, döllenmenin (hamile kalmanın) henüz gerçekleşmediği zamanlarda geçerlidir.

Eğer siz yumurtlama döneminden bir sonraki gün de cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalma olasılığınızı daha da arttırırsınız.

Hamilelik sıkıntısı çekmeyen sağlıklı çiftlerde, 2 adet dönemi arasında kadının hamile kalma olasılığı %20’dir. Doğum kontrol hapları ya da koruyucular kullanmayan kadınların yaklaşık %85’i ise, bir yıl içinde hamile kalırlar.

Hamile kalma olasılığınızı artırmak için,  her ay vücudunuzda meydana gelen hormonsal ve fiziksel değişiklikleri fark edebilmelisiniz.

Bunları bilmeniz, hamile kalmak istediğinizde hamilelik şansınızı arttırırken; hamilelikten korunmak istediğiniz zaman ise, size bu korunma yollarının ipuçlarını verecektir. Elbette vücudunuzu tanımak, hamilelikten korunmak için en güvenilir yol değildir ve bu yüzden bir hayal kırıklığına uğramanız an meselesidir.

 

Ne Zaman Yumurtlama ve En İyi Üreme Döneminizde Olduğunuzu Nasıl Fark Edersiniz?

Bir sonraki adet döneminizin ne zaman olacağını önceden kestirin ve o günden geriye doğru 16 ile 12 gün arasında tarih tutun. Bu iki tarih arasındaki günler size yumurtlama döneminizin hangi periyotta en iyi  gerçekleştiği hakkında bilgi verecektir. İki adet dönemi arasında 28 gün geçen kadınların en iyi yumurtlama dönemi, genellikle 14. gündür. (Ama hangi 14. gün? İlk adet kanamanızı 1. gün kabul edip saydığınızdaki 14. gündür.  Adet kanamanızın bittiği günü 1. gün saymamalısınız)

Bu tarihi en iyi şekilde hesaplayabilmek için, adet günlerinizin arasında kaç gün geçtiğini çok iyi bilmeniz gerekmektedir. En üretken gününüzde olup olmadığınızı anlamak için vücudunuzu iyi öğrenmeniz ve yumurtulamaya yakın dönemlerde vücudunuzda oluşan değişiklikleri fark etmeniz gerekmektedir.

Yumurtulama Dönemini Hesaplama

 

Yumurtulama döneminizin ne zaman olduğunu bilirseniz,  gebe kalma şansınızı da o derece  arttırırsınız.

Adet döngüleriniz devam ederken, akıntılarınızın hacmi artar ve dokularınızda bir değişiklik olur. Bu değişimler, vücudunuzun ürettiği estorojen miktarını da etkiler. Bu akıntılar tamamen net – temiz görünümlü, kaygan ve sıkı bir şekilde gerçekleşiyorsa, üretkenlik için en uygun dönemde olduğunuz anlaşılır. Pek çok kadın bu dönemde akıntılarını, yumurta aklarına benzetir.

Normalde bu akıntılar, koruyucu bariyerlerdir. Fakat adet döngüleriniz arasındaki gebeliğe en uygun zamanınızda, burada bulunan  mukuslar spermlerin rahimlere kolaylıkla ulaşmasına ve buradaki kordonlar aracılığıyla da yumurtalarınıza erişebilmesine izin verir.

 

Vücut sıcaklığındaki artış. Yumurtulama dönemi devam ettikçe, vücut sıcaklığınız 0.4 derece ile 1 derece arasında artış gösterir. Aslında siz bu artışı hissetmezseniz.  Ancak vücut sıcaklığını ölçen  termometre yardımıyla bu farkı anlayabilirsiniz.

Vücut sıcaklığınızdaki bu artış,  yumurtulama döneminde olduğunuzu gösterir. Çünkü yumurtulama işlemi devam ederken, vücut sıcaklığını arttıran progesteron hormonunu açığa çıkar.

Vücut sıcaklığınız bu en yüksek seviyeye çıkmadan 2-3 gün önce, gebe kalmak için en müsait gündesiniz demektir. Bir kısım uzmanlar, vücut sıcaklığınız arttıktan sonraki 12-24 saatlik süreyi de bu periyoda eklerler. Fakat pek çoğu, sonraki 12-24 saatin, gebe kalınmak için çok geç bir süre olduğunu belirtirler.

 

“Yumurtulama işleminden sonra, progestoren hormonunun sizin vücut sıcaklığınızı artırabilecek hacme erişmesi, 1 ya da 2 gün sürebilir. Fakat yumurtalar sadece 24 saat canlı kalabildiğinden dolayı, bu noktada gebelik için çok geç kalınmış demektir” diyor uzman Tracy Telles. Kendisi Kaliforniye – Walnut Creek’te Permanente Medical Group’ta çalışmaktadır.

İşte bu yüzden uzmanlar hamile kalmak isteyen kadınları, birkaç ay boyunca her sabah kalktıklarında vücut sıcaklıklarını ölçmeleri ve çetelesini tutmaları konusunda uyarırlar. Böylece, yumurtalıkların gebeliğe en uygun olduğu zaman kolayca belirlenebilir.

Daha sonraki dönemde ise, bu periyoda ulaşmadan önceki 2-3 gün öncesinden cinsel ilişkiye girerek, gebe kalma olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Alt Karın Rahatsızlığı.  Yumurtulamanın başlayarak adet kanamasının meydana geldiği günün ilk günüyle beşinci günleri arasında alt karın bölgesinde sancı meydana gelir. Bu sancı birkaç dakika da sürebilir, saatlerce de devam edebilir.

 

Yumurtulama Dönemine Girdiğinizi Önceden Öngören Kitler Nasıl Çalışır?

Bunları eczanelerde ya da bazı satış mağazalarında  bulabilirsiniz. Yumurtulama Dönemine Gireceğinizi Önceden Öngören Kitler, idarırınzdaki lutenizian hormonlarını tespit eder. Bu hormonlar, yumurtulama döneminden hemen önce salgılanır. Bu kitleri kullanmak, her sabah vücut sıcaklığınızı ölçmekten hem daha kolaydır hem de daha kesin sonuç verir. Ve yumurtulama dönemine gireceğinizi 12 ile 36 saat öncesinde tespit edebilir. Böylelikle, gebe kalma ihtimaliniz daha ilk ayda, maksimum seviyeye ulaşır.

Fakat bu veriler tam manasıyla kesin sonuç vermezler. Çünkü size rakamsal bir sonuç değil; poizitif ya da negatif olarak bir sonuç verirler. Ve eğer sonuç pozitifse, yumurtulama dönemine girdiğinizi de garanti etmez. Çünkü Lutenizin Hormonları yumurtaların açığa çıktığı durumlarda da, çıkmadığı durumlarda da vücutta oluşabilir.

En doğru sonuca ulaşmak için, bu kitlerin kullanım kılavuzlarına harfiyen uymanız gerekmektedir. Fakat,  eğer kullanma kılavuzunuzda, bu kitleri o günkü ilk idrarınızda kullanmanız gerektiği belirtilmişse, siz bunu ikinci idrarınızda kullanabilirsiniz. Çünkü tüm gece boyunca  beklemiş olan idrar, size yanlış sonuç verebilir.

Adet döngünüz, bu döneme girdiğiniz ilk gün başlar. Eğer 28 günde bir adet kanamanız geliyorsa, bu testi 11. gün kullanmaya başlayın ve 6 gün boyunca kullanmaya devam edin.  Ya da, kullanma kılavuzunda yazılan günlerde de kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer adet dönemleriniz arasında 27 ile 34 arasında bir gün varsa, bu kitleri kullanmaya 13.gün ile 20.gün arasında devam edin. Aslında en doğru sonuca, 11. gün başlayıp 20. güne kadar kullanmaya devam ettiğiniz takdirde ulaşırsınız.  Eğer düzensiz bir adet döngünüz varsa, yumurtulama döneminde olup olmadığınızı anlamak için bu yöntemi kullanmak sizi tatmin etmeyebilir.  Çünkü bu kitlerden bazıları, en uygun yumurtulama döneminizi  doğru bir şekilde öngörürken, bazıları 5 ile 9 gün arasında bir hata yapabilirler. Bu durumda siz, bir ayda birden fazla kit kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.