Yüksek Riskli Gebelikler

YÜKSEK RİSKLİ GEBELİKLER
Hamilelik sürecinde bazı anne adayları risk taşır ve doğuma kadar bu risk altında olanlara doktur kontrolü, yatak istirahat, yeme ve içme de dikkat etmeleri gerekir. Hangi anne adayı hamileliği risk altındadır sorusuna sağlık uzmanları bize şu listeye vermiştir
Anne adayı daha önce düşük yapmışsa ve ya daha önce ki çoğunda düşük belirtileri yaşamışsa, yaş faktörü 18 yaşından küçük 35 yaşından büyükse bu iki grupta hamilik sürecinde kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Kalıtsal bir rahatsızlık varsa ve rahatsızlığı bebeği ve anne adayının hayatını tehlikeye koyma ihtimali varsa, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp ve damar hasatlıkları gibi hastalığı olan anne adayı doktur kontrolün de olmalı ve kendine çok dikkat etmeli.
Aşırı zayıf olan anne adayları ve kiloları fazla olan anne adayları bu iki grupta risk altındadır dikkatli olmaları gerekir. Sigara, alkol ve ya başka bir bağımlılığı varsa annenin bunları biran önce bırakması gerekir ve kendi ve bebeği için kendine dikkat etmesi gerekir. İlaç kullanımı doktor tavsiyesinde olmalıdır. Çalışan anne adayları sürekli ayakta olmak zorunda olunan iş yerleri veya stresli ortamda çalışan anne adayları da büyük risk altındadır. Hamilelik sürecinde oluşan kanamalar riskli bir doğum olabilir dikkat edin. Hamilelikte suların erken gelmesi sorun teşkil edebilir doktor kontrollerinizi aksatmayın. Bebeğin anne karnında gelişimin yavaş olması riskli bir gebelik ihtimali olabilir. Annenin hamilik döneminde çok üzüldüğü bir olay yaşaması ve bu olay uzun süre etkisinde kalması yeterince iyi beslenmemesi, uyku problemleri yaşaması bu olaydan dolayı annenin ve bebeğin bu olaydan etkilenmesi.

1 aylık hamilelik belirtileri

erken hamilelik belirtisi sivilce

hafta hafta gebelik hesaplama prima

Left Menu Icon
Right Menu Icon