Yüksek Kolesterol Nedir, Normal Değeri Ne Olmalıdır?

Yüksek Kolesterol Nedir?

Kolesterol beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunan ve kan yoluyla hareket eden yağımsı steroid maddedir. İnsan metabolizması, kolesterolü yardımı ile hormon (kortizon, seks hormonu), D vitamini ve yağları sindirmeye yarayan safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir. Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa bu kolesterol damarlarda birikir ve damarların sertleşmesine, daralmasına (arteriyos kleroz) yol açar. Kolesterolün Zararları Nelerdir?

Yüksek kolesterol kan damarlarında plak adı verilen plaklar oluşturur, damar sertliğine yol açar ve kan akışını yavaşlatır. Beyne ve kalbe giden kan miktarını düşürür ve vücut dengesini bozar. Ayrıca yeterince kan gitmemesi durumunda felç ve kalp krizi riski de ortaya çıkar. Pıhtılaşan kan beyne giden damarları tıkarsa felç, kalbe giden damarları tıkarsa kalp krizi oluşur. Dolayısı ile tedavi edilmemesi durumunda ölümcü sonuçlara neden olur.

Kolesterol Değerleri

Bir ünite kanda 200 mg ile 160 mg arasında bir seviyede olması gerekir. 200 mg dan daha fazla olması durumunda tedavi gerektirir.

Kolesterole Yol Açan Durumlar

Genetik olabileceği gibi şişmanlık ve obezite, düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca diabet hastalığı da kolesterolü yükseltici etkilerde bulunabilir. Hareketsizlik, aşırı sigara ve alkol tüketimi, hipertansiyon ve stres gibi risk faktörleri de içerir.

Kolesterol Tedavileri

Yüksek kolesterol hem doğal yollarla, hem de ilaçlı tedavilerle ortadan kaldırılabilen bir hastalıktır.

Kolesterolde Doğal Tedavi Yöntemleri

Doğal tedavilerin başında yaşam tarzının yeniden programlanması gelir. Beslenme düzeninden spor aktivitelerine, tüketilen besinlerin miktarlarındaki değişimlerden sigara ve alkol alışkanlılarına kadar pek çok kriter belirlenmektedir. En kısa zamanda düzenli spor faaliyetlerine başlanmalı ve buna ek olarak her gün düzenli periyodlarla tempolu yürüyüş yapılmalıdır. 30 dakikalık kondisyon çalışmasına ilave olarak 30 dakika ve üzeri bir tempolu yürüyüş, kolesterolünüzü kısa sürede düşürmeye yetecektir. Zeytinyağı dışında kalan tüm bitkisel yağlar, kırmızı et ve kırmızı etten imal edilmiş her türlü salam, sosis ve köfteler, kuzu ciğer, dana işkembe gibi sakatat çeşitleri, katı yağlar tüketilmemeli, poğaça ve börek gibi ürünler yenmemelidir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.