Yemekten Sonra Mide Ağrısı Nedenleri

Yemek yeme, temel ihtiyaçlardandır. Hepimiz günde en az iki öğün beslenir, yemek ihtiyacımızı karşılarız. Mide, yemek yedikten sonra yiyeceklerin öğütüldüğü, çeşitli işlemlerden geçirildiği depo görevi görür. Çoğu kişi yemek yedikten sonra midesinde çeşitli ağrılar, rahatsızlıklar yaşadığını söyler. Bugün sizlerle yemekten sonra mide ağrımasının nedenlerini konuşacağız.

Mide ağrıları, midede yanma hissi, midede asitlenme, sesler gelmesi bazen gaz sıkışması şeklinde ağrılar ya da midede sıcaklık ve doluluk hissi gibi pek çok ağrı türü içerir. Bugün bu ağrıların nedenlerini konuşmak istiyorum. Gelin başlayalım.

Tüketilen yiyeceklerin, midede ağrı yapmasının bir nedeni, tüketilen yiyeceğe karşı bireyin alerjisinin olmasıdır. Bu yüzden sürekli yedikten sonra size dokunan bir yiyecek varsa mutlaka alerji testi yapın ya da dahiliye uzmanına gidin.

Bazı mide hastalıkları nedeni ile yemek sonrası midede yanma, ağrı oluşur. Gastrit, reflü, ülser ya da mide kanserleri gibi pek çok hastalık midede yanma, ağrı hissi oluşturur. Sürekli mide ağrısı yaşıyor iseniz kesinlikle dâhiliye ve gastroenteroloji uzmanlarına başvurun. Mideniz ile ilgili bir hastalığınız olma riski yüksektir.

Mide hastalığınız olmasa bile bazen yemeklerden sonra midede ağrı oluşabilir. Bazı gıdalar midede ağrı, yanma yapar. Kuru ya da taze soğan, yeşil ya da normal sarımsak, asitli gıdalar, kola gibi tüketim maddeleri midede ağrı, gaz ya da yanma yapabilir.

Çok yemek yemek de mideye zararlıdır. Fazla yemek yemek mideyi ağrıtır ve midenin daha çok çalışıp hemen yorulmasına neden olur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.