Yaptığınız Diyetin Sağlıklı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

“7 günde 5 kilo verin!” “25 günde 20 kilo verin” gibi diyet başlıkları aslında kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Ne yazık ki birçok kişi zayıflamak uğruna beklide sahip olduğu en önemli şeyi yani sağlığını göz ardı edebiliyor. Biz de bu yazımızda takipçilerimizin böyle bir hataya düşmemeleri için ve sağlıklarının her şeyden önce geldiğini hatırlatmak için sağlıklı bir diyeti nasıl anlayacaklarını anlatan bu yazımızı kaleme aldık.

En başta sadece bir besin tipine dayatılan diyet türleri her zaman sağlıklı değildir. Çünkü her ne kadar bir çok besin vitamin, minarel ve protein bakımından zengin olsa da vücudun ihtiyaçlarına tek bir besin türünün cevap vermesi mümkün değildir. O yüzden “xxx diyeti” gibi diyet türlerine her zaman şüpheci bakın.

Kısa sürede zayıflamayı vadeden diyetler de kesinlikle sağlıklı diyetler değildir. Bu diyetler günümüzde özellikle de geç bayanlar tarafından en ilgi çeken diyetlerdir. Böyle olmasının en büyük sebebi ise ünlülerin bu tür diyetleri uyguluyor olmaları ve bunları da kamuoyuyla paylaşıyor olmalarıdır. Şok diyet olarak da bilinen bu diyet türleri 3-5 gün içinde bütün metabolizmanızın alışkanlıklarını değiştirerek sindirim sisteminizin daha az çalışması, insülin hormonun tavan yapması gibi nedenlerden dolayı hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz.

Son olarak ise sağlıklı bir diyeti anlamanız için içindeki ara öğünlere ve öğünler arasındaki geçen zamanlara mutlaka dikkat edin. Bir diyeti bir süre denedikten sonra sonuç alamıyorsanız başka bir diyete geçebilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak istikrarlı ve sabırlı bir şekilde uyguladığınız diyete sonuna kadar sadık kalmanız gerekmektedir.

 

Anahtar Kelime: Sağlık diyet nasıl olur,zararlı diyetler nelerdir,diyetim sağlıklı mı,

Açıklama: Yaptığınız diyetin ne kadar sağlıklı olduğunu bu yazımızı okuyarak anlayabilrsiniz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.