Vajinanın ve Pelvisin Dahili Muayenesi Nasıl Yapılır?

Vajinanın Dahili Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Spekulum sokulduktan sonra , doktor vajina duvarının rengine bakar; bu normalde pembe ve temiz olur. Bir akıntı varsa , doktor bunu rengine bakar, böylece ne tip bir enfeksiyon olduğu çoğu kez belirlenir.

Çoğunlukla peynire benzer bir akıntı olur ve hastada bir yanma duygusu meydana getirir, nedeni de monilia dediğimiz mantarlardır.

Akıntı yeşilimtrak sarıysa, bir trikomonas enfeksiyonu düşünülür. Böyle bir şüphe üzerine, doktor vajina duvarından biraz örnek sıyırtarak alır ve camın üzerine bunu yaydıktan sonra tuzlu su damlatıp mikroskop altında muayene eder. Son derece hareketli , iki ya da üç kuyruklu trikomonaslar böylece görülebilir. Başka yöntemler de varsa da , en çok kullanılanı budur.

Belsoğukluğu enfeksiyonunda , rahim ağzından bol, sarımtrak akıntı gelir. Belsoğukluğundan şüphe ediliyorsa , kültür alınıp hemen laboratuvara gönderilmelidir. Bu mikrop çok hassa olup hemen bakılması gerekir ve bu yüzden laboratuvara uzak olan muayenehanelerde çoğu kez geç kalınır. Mikrop kültürde iki günde gelişir. Gonokok bulunmasa bile , gerçek mikrobun bulunması bakımından yararlıdır.

Daha sonra serviks  ( rahim ağzı ) ve çevresi muayene edilir. Kendi kendinizi muayenenizde gördüğünüz gibi , serviks, vajinanın dibinde burnun ucu gibi görülür. Ortasında rahime giren kanal vardır.

Bazen serviksin kenarında bir tahriş , bir iltihap olur.Çoğunlukla hamilelikte servikse az kan gitmesi sonucu müzmin bir iltihaptan olur, bir yara ya da sıyrık biçiminde görülür.

Bunun başka bir nedeni de , kadınlık hormonunun fazlalığından servikse fazla kan gitmesidir. Basit vakalarda doktor bunu gümüş nitrat ile yakar. Daha ileri durumlarda elektrokoterizasyon ya da kriyeşirürji denilen ve dondurma yoluyla uygulanan yeni bir teknik uygulanır.

İçinizde doğum kontrolü için takılmış aletiniz varsa , doktor bunun ucunu görür ve doğru takılıp takılmadığını kontrol eder.

Bu noktada , doktor bir Pap testi yapar. Bunu için serviks kanalının içinden, çevresinden ve vajinadan olmak üzere alınan üç ayrı örnek, bir camın üzerine yayılıp, bozulmasınlar diye üzerlerine özel bir eriyik eklenerek laboratuvara yollanır. Laboratuvarda papanicolaou boyasıyla boyanarak mikroskopta incelenir. Böylece incelenen hücrelerde bir kanserleşme eğilimi bulunup bulunmadığı ve bu arada östrojen hormonunun durumu ve trikomonas dahil, enfeksiyonlar olup olmadığı hakkında fikir edinilebilir.

Pelvis Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Jinekolojik pozisyonda, sırtüstü yatarken , bacaklar açılmış dizler bükülmüş , masanın tam kıyısında yer alınır. Çoğunlukla muayene odalarında bulunduğu üzere, bacaklar yarım ay biçimindeki madeni askılara alınır. Doktor bacakların arasında , vulvaya karşı oturur ya da durur.

Vulva dışındaki bölgeler tümüyle örtülürse, muayene daha az tedirgin edici olur. Ancak ne yapıldığını öğrenmek sizi rahatlatacaksa , örtünün kenarından bakabilirsiniz. Pelvis muayenesine alıştıktan sonra, doktorun vücudunuzu seyrettiği duygusundan kurtulabilirsiniz.

Bu muayenenin cinsel bir ilgi uyandırıp uyandırmadığı sorusu, kadınların, eşlerinin ve erkek arkadaşlarının zihinlerine bazen takılır, hatta kadının böyle bir zevke katılıp katılmadığı bile düşünebilir. Bu bir tıbbi işlemdir. Bu konuda en ufak bir kuşkuya kapılmışsanız , doktorunuzu değiştirmeniz daha doğru olur.

Önce ayna karşısında kendi kendinize görebileceğiniz bölgeleri jinekolog gözden geçirir. Pubis tüylerini kontrol eder ve bazen bu bölgede bulunabilen ane bitleri olup olmadığına bakar. Vajinadan bolca akıntı gelip gelmediğini , siğil , frengi gibi zührevi hastalıklar, uçuk, abse bulunup bulunmadığını kontrol eder. Sonra klitoris ve büyük dudaklara sıra gelir. Büyük dudaklar açılarak, altlarında bir lezyon , bir tümör bulunup bulunmadığına bakılır. Sonra jinekolog parmağını sokup , vajinanın alt kısmındaki iki tane Bartolin bezini yoklar. Vajinaya salgı boşaltan bu bezlerin kanalları çoğu kez belsoğukluğu , bazen de adi iltihaplanmalar sonucunda tıkandığı taktirde, doktor bunların şiştiği her iki tarafta hisseder.

Bacaklarınızın arasında ya da vajinanın alt kısmında , sonbarsağa yani rektuma doğru bir kitle duyarsanız, bu bir Bartolin kanalı kisti olabilir. Bu kanal tıkanıp bir abse meydana getirebilir. Bu son derece ağrılı bir durum olup çoğu kez ameliyatı gerektirir. Bununla birlikte ağrısız şişlikler , doktor tarafından tavsiye edilen sıcak banyolar ya da lokal tedavilerle Bartolin kanalları açılıp kist boşalabilir.

Vulvanın hemen içinde ve klitorisin altında, mesaneden idrarı dışarı boşaltan kısa kanal, yani uretra vardır. Uretranın çevresinde bir beze , kist ya da başka bozukluklar bulunup bulunmadığına bakılır. İdrar bazen dudaklara damladığı için bu bölge tahriş olabilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.