Vajina İltihabı Koruyucu Önlemleri

Vajina mikropların gelişmesi için mükemmel bir ortamdır. Sıcak, karanlık, ıslaktır; yeterince besin ve oksijen sağlar. Normal vajina florası, vajinitise karşı koruyucu bir etkiye sahiptir, bu dengeyi sağlamak için kadında gerekenleri yapmalıdır. Vücut sağlığına özen göstermeli, uygun beslenmeye ve yeterli dinlenmeye dikkat etmelidir.

Bir kadın perine bölgesi kaslarını istemli olarak kontrol edebilmeli , böylece vajinadaki akıntının serbestçe akmasını sağlıyabilmelidir. Bazı kadınlar kendilerine sadece bu kaslarının varlığı tanıtıldığında bu kaslar üzerinde kontrol kurabilirler, çoğunda ise bu konuda daha çok yardım gerekmektedir. Başka bir yöntem de, idrarı başlatıp durdurmaktır. Bir yolda temiz bir parmağı vajinaya sokup, onun çevresindeki kasları sıkmak ve gevşetmektir. Perine kaslarını sıkıp gevşetmeyi bir kez öğrenince, kadın bunu günde iki üç kez uygulayabilir. Bazı kadınlar kaslarını gevşetince,  perine bölgesinde sıcaklık biçiminde hoş bir duygu duyarlar.

Antibiyotik tedavisi yapılan kadınlara, mantarlara karşı hap ya da fitil de birlikte verilmelidir. Böylece vajinada mantar enfeksiyonu önlenebilir.

Bir kadın kendini temiz tutmalı, vulva bölgesini günde en az bir kez yıkamalıdır. Büyük ya da küçük tuvaletten sonra, anüsten vulvaya mikrop bulaşmasını önlemek için yıkanmalı ve bu yıkanma, asla arkadan öyle değil , önden arkaya doğru olmalıdır.

Kadının eşi de temiz olmalıdır. Erkekte günde birkaç kez dış genital organını yıkamalıdır. Kuşkulu durumlarda prezervatif kullanılmalıdır.

Şeker hastalığı ve şişmanlıkta vajina ortamında değişiklikler olarak vajinitise zemin hazırlanır. Bu nedenle, bu durumların düzeltilmesi gerekir.

Vajina içindeki bir yabancı cisim tahriş yapabilir. Onun için bir diyafram gerektiğinden uzun bir süre kullanılmamalıdır.Unutulmuş bir tampon da sık sık vajinitis yapar. Sık sık yapılan lavajlar da vajinadaki koruyucu dengeyi bozup vajinitisi kolaylaştırır. Kadın isterse, haftada bir özel bir solüsyonla bu işi yapabilir.

Sürekli olarak bir pantolon giyilmesi vajinitise yakalanmayı kolaylaştırır. Çünkü bu durumda vajinanın sıcaklığı ve nemliliği artar, enfeksiyon olasılığı da çoğalır. Bu özellikle yazın bir sorun olur . Aynı zamanda vulva bölgesinde havalanmayı da önleyerek bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır. Bir kadında vajinitis varsa yada vajinitis geçirmişse bu tip giysilerden sakınılması önerilir.

Vajina İltihabı ve Vajina Salgısı

Jinekoloğa başvuran her iki kadından birinde vaginitis vardır; en geniş anlamıyla vaginitis vajinadaki herhangi bir iltihaptır. Genel belirtileri vajinada anormal bir akıntı ,ağrı, kaşıntı, tahriş, cinsel ilişki sırasında ağrı , ağrılı idrar etme biçiminde olur.

Kadınlarda normal olarak bir vajina salgısı vardır. Bu salgı yaş, ayhalinin zamanı, cinsel uyarı, doğum kontrolünün biçimi ve ruhsal durum gibi birçok etkene bağlıdır.

Vajinada bakteri ve mantarların hassas bir dengesi vardır. Vajina florasının en önemli mikroplarından biri olan böderlein basili dört buçuk la 5 arasında olması gereken normal vajina pH ının  korunmasından sorumludur. Hafif asit olan normal vajina ortamı, böderlein basili tarafından şekerden fermentasyon yoluyla laktik asit ortaya çıkarılması ile sağlanır. Bir kadın herhangi bir enfeksiyona karşı antibiyotik tedavisi gördüğünde , böderlein basilleri öldürülebilir. O durumda vajinadaki asitlik kaybolur ve mantarların üremesi için ideal bir ortam yaratılmış olur. Bu mantarlar, bir mantar enfeksiyonu meydana getirecek biçimde çoğalırlar.

Normal vajina salgısının miktar ve niteliği aylık dönem içinde değişiklikler gösterir: ayhalinden hemen sonra koyu ve yapışkan olup, ertesi ay halinin hemen öncesinde de aynı niteliktedir. Bu salgılar östrojen tarafından etkilenir. Östrojen düzeyi yumurtlama öncesinde yükselince vajinadaki salgı berrak su gibi ve kaygan olur. Bunlara bazen ıslak günler denir.

Menopozdan sonra kadının östrojen düzeyi düşer, vajinadaki hücreler dumura uğrar ve normal vajina salgısının miktarı azalır. Vajina kurur ve vajinadaki koruyucu flora kaybolur, böylece vajina enfeksiyonları daha kolaylaşır. Ergenliğe ulaşmamış kızlarda da östrojen salgıladığı için aynı enfeksiyon kolaylığı vardır.

Cinsel ilişki sırasında vajinit yapan mikroplar geçebilir. Giderek prezervatif kullanımının azaldığı, rastgele ilişkilerse arttığı için, vajinit oranı birdenbire yükselmiştir. Cinsel ilişkide travma sonucu vajina duvarlarında suyrılmalar olabilir ve bunlara kolayca mikrop yerleşerek vajinit yapabilir. Temas ne denli sık ve ne kadar değişik erkeklerle olursa vajinit olasılığı o ölçüde artar.

Koruma için takılan aletler rahimde tahriş yapar ve vajinada berrak su gibi bir salgı olur. Bu normal bir yan etki olup kaygı yaratmamalıdır. Doğum kontrol hapları özellikle düşük östrojen taşıyanlar, asidite miktarlarını azaltabilir. Böylece monilia vajinitine zemin hazırlayabilir. Hamilelikte vajina salgısını değiştirdiğinden vajiniteye eğilim yaratır.

Gerginlik, endişe, yetersiz dinlenmeler normal salgıyı azaltabilir. Böylece dengeyi bozup vajinayı enfeksiyonlara karşı hassas duruma getirebilir. Aşırı gerginlik vajinanın çevresindeki kasları o denli kasabilir ki, normal vajina salgıları boşalamaz.Bu salgılar bir tahriş ve hatta enfeksiyon kaynağı olabilirler.

Bir parmağınızı vajinaya sokup azıcık örnek alarak normal vajina salgınızı kontrol edebilirsiniz. Sonra bu salgıya bir cam parçası üzerinde bakabilirsiniz. Normal salgının nasıl göründüğünü bilirseniz, buna göre anormal salgıları da tanıyabilirsiniz. Vajina akıntılarında herhangi bir anormallikten kuşkulanıyorsanız bir ayna ile vulvanızı muayene etmelisiniz.

Vajina akıntısı anormal derecede artarsa, kısacası gerçekten can sıkıcı olursa, buna lökore denir. Bu beyaz bir akıntı olup içinde kanın akyuvarları ve yıpranmış vajina hücreleri bulunur. Lökore bir vajina enfeksiyonundan, gebeliği önleyici bir aletten ya da unutulmuş bir tampondan, hatta vajinadaki bir tümörden olabilir ; vajina ağrısına yada tahrişine neden olursa jinekoloğa başvurulmalıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.