Tuz Tüketimimizi Nasıl Azaltırız?

Bir çok diyet uzmanının yüzlerce diyet programları ve beslenme tavsiyeleri olmasına ve bazı konularda tartışmaları olmasına rağmen, bütün beslenme uzmanlarının ortak tavsiyelerinin en başında 3 beyaz diye bilinen tuz, şeker ve undan uzak durma önerileri gelmektedir. Yani diyebiliriz ki, kilo vermek için bırakılması gereken besin çeşitleri tuz, şeker ve undur. Biz de bu yazımızda bize kilo aldıran bu iç beyazdan bir tanesi olan tuzu günlük hayatımızda nasıl daha az tüketiriz konusuna değineceğiz.

Dünya Sağlık Örgütünün kamuoyuna yaptığı bilgilendirme de bir insanın 24 saatte tüketmesi gereken tuz miktarı yaklaşık 6 gr.dır. Bu miktar hemen hemen 2 çay kaşığına tekabül etmektedir. Birçok ülkede yapılan araştırmaların raporları göstermiştir ki bu ülkelerdeki günlük kişi başına düşen tuz tüketimi ortalaması 9-12’dır.  Ülkemizde ise tuz tüketiminin kişi başına düşen ortalama miktarı 18 gr’dır. Yani Dünya Sağlık Örgütünün tavsiyesinin 3 katıdır. Ayrıca bu oranla biz dünyada en çok tuz tüketen ülkeler arasında geliyoruz.

Tuz tüketimimizi azaltmak içine neler yapmamız gerekir? İşte bu sorunun cevabı:

-Daha az tuz gerektiren yemekler yemeye ve pişirmeye dikkat edin. Örneğin pirinç, tahıl türleri gibi besinler pişirilme esnasında çok fazla ihtiyaç duymayan besinlerdir.

-Marketlerden tuzlu ürünleri alırken tuzu azaltılmışları almaya özen gösterin. Örneğin zeytini ve peyniri tuzu azaltılmış olanlardan tercih edin.

-Yemeklerinizde baharat kullanmaktan kaçınmayın. Yemeklerinize attığınız kırmızı biber,anason, kekik,kimyon ve nane gibi baharatlar size tuzu aratmayacaktır.

-Potasyum Klorürlü tuzları tercih edin. Potasyum Klorür, Sodyum Klorüre göre çok daha zararsızdır. Örneğin Sodyum Klorür,kan basıncını yükselterek hiper tansiyona sebep olabilir.

 

Anahtar Kelime: tuzsuz yemek nasıl olur,tuzsuz diyet,tuz nasıl azaltılır,tuz diyeti

Açıklama: Tuz tüketiminizi nasıl azaltırsınız.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.