Tüpleri Tıkalı Kadınlar İçin Tedavi Yöntemleri

Bayanların tüplerinin kapalı olduklarını öğrendikleri en büyük korkuları çocuk sahibi olamamaktır. Tüplerin herhangi bir yerinden tıkalı olması durumunda yumurta hücresinin sperm ile buluşup döllenmesi ne yazık ki gerçekleşmemektedir. Ama eğer tüplerin her ikisi birden tıkalı ise gebelik şansı ortadan kalkmaktadır.

Tüpler yumurtalarla spermlerin yan yana gelmesi yönünden fonksiyonel organlardır. Bir kadınla bir erkek cinsel ilişkiye girdikleri zaman, erkeğin spermleri vajinadan rahim ağzı kanalıyla rahmin içine, daha sonrasında da tüplerin içine girmektedir. Tabi ortada sağlıklı bir yumurta varsa, döllenme sağlanarak ve tekrardan rahmin içine salgılanarak hamilelik meydana gelir. Ama tüpler kapalı olduğu zaman spermle yumurtanın bir araya gelmesi mümkün değildir.

Tüplerin eğer rahime yakın bir kısmında tıkanıklık varsa ilk tedavi yöntemi falloposkopi ile yapılan kanülasyon işlemidir. Bu işlemle rahim içeresinden erişilerek tubo-korneal kısmındaki tıkanıklığın açılmasını sağlamaktadırlar. Ama bu işlem ile olumlu sonuçlar alamayan bayanlara tekrardan mikrocerrahi ile ‘tubo-korneal anastomoz’ olarak adlandırılan tedavi yöntemi yapılmaktadır. Bu işlemin uzmanlarca deneyimli ekipler ile yapıldığında kişinin % 50- 60 şansının arttığı açıklandı.

Bayanların tüplerinin kapanmasına neden olan faktörler enfeksiyonlar, endometriozis gibi hastalıklar, geçirilen cerrahi operasyonlar, geçirilmiş dış gebelik ameliyatları ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilmektedir. Bundan dolayı da normal koşullar altında kişide gebelik meydana gelmemektedir. Tüplerin tamamen kapalı olduğu böyle durumlara çiftlere genellikle tüp bebek tedavisi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu gibi vakalarda tüp bebek tedavisiyle hamile kalabilme şansları olabilmektedir. Kısacası kadının yumurtaları alınıp erkeğin spermle dışarıda döllenmesi sağlanılarak ve tekrardan rahmin içine yerleştirilerek vahanın gebe kalmasını başarıyla sağlamaktadırlar.

hamilelik belirtisi cinsel isteksizlik

erken hamilelik belirtileri nelerdir ne zaman başlar

sat a göre gebelik hesaplama

Left Menu Icon
Right Menu Icon