Tüp Bebek Yöntemi, Bebek Sağlığını Etkiler Mi?

Tüp bebek yöntemi ve bu yöntemin kısırlık gibi sorunları yaşayan çiftlere sağladığı yararların anlaşılabilmesi için bilhassa aşılanmanın ve hamileliğin doğal yollarla nasıl meydana gelindiği bilinmesi gerek. Aşılanmanın doğal yollarla meydana gelebilmesi için, erkeğin salgıladığı sperm içeren men sıvısının, kadının yumurtalıklarından döküldüğü dönem olan yumurtlama dönemine denk getirdiği zaman kadının vajinasına aktarması gerekiyor. Herhangi bir durumdan dolayı doğal yollarla bebek sahibi olamayan çifter için tüp bebek yöntemi imdatlarına yetişmektedir.

Tüp bebek yöntemi, tıp alanındaki gelişmelere rağmen bazen olumsuz sonuçları etkileyen birçok faktör meydana gelebiliyor. Tüp bebek tedavisine karşın hamile kalamayan çiftlere, yine tüp bebek tedavi uygulaması yapılabiliyor. Ayrıca da çeşitli tedavi yöntemleri uygulayarak, başarısızlıkların ortadan kalkmasına yardımcı olmaya çalışılıyor. Çiftler yönünden ailenin bütünlüğünü sağlayan çocuğun doğal yollarla elde edilememe sebebinden dolayı başvurulan tüp bebek tedavisinde başarısız sonuçlar doğurması, çiftleri manevi yönden son derece yıpratan bir yöntemdir. Ama bunun yanı sıra sperm ile yumurtanın uygun ortamda döllenmesiyle anne adayının rahmine yerleştirilmesi sonucunda, çiftlerde bebek sahibi olmak düşüncesi onlara yetmekle birlikte büyük umutlara kapılıyorlar ve bebek sahibi olduklarında bu sevinçleri kat be kat artmaktadır.

Çiftlerin en çok merak ettikleri konular arasında tüp bebek tedavisi ile anne baba olduktan sonra bu yöntemle meydana gelen bebek sağlığı açısından herhangi olumsuz bir durum teşkil eder mi gibi korkuları olmaktadır. Ancak tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin yapısal anormallikler, genetik anormallikler ve doğumsal anormallikler yönünde doğal yolla meydana gelen bebeklerden önemli ve endişe edilecek bir farklılık göstermediği rahatlıkla söyleyebiliriz. Anlayacağınız gibi normal yollarla doğan bebekler ile tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bundan dolayı da tüp bebek ile doğan bebeklerin sağlıksız doğma oranları ile normal yolla doğan bebeklerin oranı aynıdır diyebiliriz.

3 günde hamilelik belirtileri olurmu

erken hamilelik belirtileri yaşayanlar

gebelik hesaplama nasıl

Left Menu Icon
Right Menu Icon