Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Son Yöntemler

1)EMPRİYO DONDURMA

Pek çok farklı nedenlerden dolayı elde edilen fazla sayıdaki embriyolar daha sonra tekrardan kullanılmak üzere dondurulmaktadır. Embriyo dondurulması ile ilgili olarak başarı, merkezin tasarladığı işlem ve embriyo kalitesi ile ilgili bulunmaktadır. Uygun olan hastalarda embriyolarını dondurma yöntemi başarılı kliniklerde yapılmaktadır.

2)EMPRİYO YAPIŞTIRICI

Aktarmak için alınan embriyolar aktarım kataterine alınırken özel sıvılar ile birlikte katatere alınmaktadır. Bu özel sıvılar bayanın rahim içi ve embriyolar arasında uyumunu sağlayarak ve tedavi yöntemi daha önceden de yapılmaktaydı. Yakın zamanlarda aktarma solüsyonuna eklenen bazı katkı ürünleri ile yeni bir ürün piyasaya çıkarıldığını söyleyebiliriz.

3)YAPAY RAHİM

Bu tedavi yöntemine başlamadan önceki ay bayanların daha yumurtlamadan dönemleri gelmeden önce rahim ağızlarından küçük bir parça alınarak laborant ortamında detaylı bir hücre kültürü oluşturularak geliştirmeye çalışmışlardır.

4)LENFOSİT AŞISI

Bu tedavi yönteminde babadan alınan kanın içinden yalıtılan lenfosit hücreleri annenin cilt altına enjekte edilmesi ile bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmışlardır. Ama çiftlerde meydana gelen gebelik kayıpları yaşanlara önerilen bu tedavi yöntemi ne yazık ki daha tam olarak etkinliği ispatlanmamıştır.

5)KAN SULANDIRICI İLAÇLAR

Tüp bebek tedavi yöntemi sırasında düşük derecede kullanılan aspirin alımı ile ilgili bugüne kadar tam olarak toplam 5 çalışma meydana getirilmiş. Bu yapılan çalışmanın sonucunda 3 tanesinde kullanılan aspirinin olumlu bir yanına görmemiş, kalan ikisinde ise gebelik oranlarını artırıldığı ispatlanmıştır. Ama tüm çalışma sonuçlarını birlikte değerlendirildiği zaman sonuç olarak aspirin faydasız olmamıştır.

6)HAPLA TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için her gün farklı bir yenisinin eklendiği son yöntemler, özellikle anne adayları için önemli avantajlar sunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerden bir tanesi de anne adayına uygulanan ve enjeksiyon tedavisini ortadan kaldıran, “Haplı tüp bebek tedavisi” olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca da Türkiye’de kısa süre önce uygulanmaya başlanan son tedavi yöntemimizdir.

hamilelik belirtileri ilk 6 hafta

erken hamilelikte adet belirtisi olurmu

gebelik hesaplama doğuma kaç gün kaldı

Left Menu Icon
Right Menu Icon