Tüp Bebek Tedavisinde Bilinmesi Gerekenler

Anne baba olmak evli çiftlerin en çok istedikleri arasındadır. Evlat kokusunu içine çekmek o duyguyu yaşamak isteyen bir sürü çift var. Birçok tedavi ve yöntem uygularlar. Normal yolla çocuk sahibi olamayanlar ümitlerini asla kaybetmemeli. Hiçbir şey imkânsız değil. Tıp bunu bize gösteriyor. Tüp bebek tedavisi de bu anlamda bize yardımcı olan tedavi yöntemlerinden biri.

Tüp bebek yöntemiyle ilgili birçok yanlış bilgi dolaşmakta. Tüp bebek tedavisinde anne adayından  alınan yumurta hücresi ile baba adayından alınan spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve bu embriyonun kadın rahmine yerleştirilmesidir. Burada kadının ve erkeğin kendi üreme hücreleri kullanılır. Başkasının üreme hücresi kullanılmaz. Tüp bebek tedavisinin çok tercih edilmesinin nedeni hamile kalma olasılığının yüksek olmasıdır.

Tüp bebek tedavisinde anne adayının yaşı, hücrelerinin sağlıklı olup olmaması gibi konular tüp bebek tedavisini etkileyen faktörlerdir. Tüp bebek tedavisi 5 aşamadan oluşur. Bir süreç olarak adlandırabiliriz. Tüp bebek tedavisine kadının adet gününün ilk günü başlanır. Ultrasonla uygulama yapılır, bunun sebebi anne adayının hamile kalmasına engel olacak başka sağlık sorununun olup olmadığıdır. Bu belirlendikten sonra hormon verilemeye başlar. Bu da yumurtlama sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi içindir. Yumurta hücresinin bir tanesinin değil birkaç tanesinin gelişmesi amaçlanmaktadır. 10 gün sonra yumurta hücresinin gelişip gelişmediği belli olur. İğneyle yumurta çatlatılır ve yumurta hücreleri alınır. Daha sonra babadan sperm hücresi alınarak hücrelerin birleştirilmesi yapılır. Tüp bebek tedavisinde ikiz, üçüz bebek sahibi olanlar vardır.

 

hamilelik belirtileri göz seyirmesi

erken hamilelik belirtileri üşüme

gebelik hesaplama formu

Left Menu Icon
Right Menu Icon