Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bebekler çok tatlı varlıklardır. Hepimiz bir gün bizden olan bir bebek isteriz. Bize benzeyen, sevdiğimize benzeyen bir canlıyı hayal ederiz. Evli çiftler bir süre sonra evlat ateşiyle yanıp tutuşur. Evlat sahibi olmak isteyenler normal yollarla evlat sahibi olamıyorlarsa farklı yöntemlerle evlat sahibi olmak isterler. Bunlardan biri de tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi her geçen gün popüler oluyor ve çok iyi sonuçlar alınıyor. Tüp bebek tedavisi nedir, hangi durumlarda yapılır, herkes tüp bebeğe başvurabilir mi gibi soruları cevaplandırmaya çalışalım.

Tüp bebek tedavisi anneden alınan yumurta hücresiyle babadan alınan spermin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve daha sonra kadının rahmine yerleştirilmesidir. Bu tedavinin normal üremeyle farkı sadece üremenin dış ortamda gerçekleşmesidir. Tüp bebek tedavisiyle ilgili yanlış bilgiler vardır. Rahat bir şekilde tercih edilecek bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz.

Kadınlarda tüp kanallarının kapalı olması, erkekte spermin olmaması yada çok az sayıda olması durumlarında tüp bebek tedavisi en iyi yöntem olarak görülür. Diğer yöntemlerden farkı gebe kalma olasılığının yüksek olmasıdır. Kadının ilk adet gününde ultrason uygulanır. Bunun nedeni üremeye engel olacak başka bir engeli olup olmadığıdır. Daha sonra kadına hormon tedavisi yapılır. Bunun nedeni üreme döngüsünün sağlıklı ilerlemesidir. Hormon iğnesine başlanır. Bunun nedeni birden çok yumurta hücresini uyandırmak içindir.10 gün içinde bu tedavinin sonucu görülür. Yumurta geliştiği zaman yumurtanın çatlaması için iğne yapılır ve yumurta hücresi toplanır. Daha sonra erkeğin spermiyle birleştirilir.

 

hamilelik belirtileri

erken gebelik belirtileri uzman tv

35 gebelik haftası hesaplama

Left Menu Icon
Right Menu Icon