Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum yapmak ülkemizde yeni yeni gündeme gelen bir doğum yapma tekniğidir. Doğum yapma korkusu bazı gebe hanımların hissettiği bir duygu. Özellikle ilk bebeğine hamile olan bayanlar doğum yapma korkusu yaşamaktalar. Bilindik doğum yapma yöntemlerini bir yana bırakın ve suda doğuma bir kulak verin deriz. Suda doğum nedir, ne zaman ortaya çıkmıştır, nasıl yapılır anlatalım.

Suda doğum 1800’lü yıllarda Fransa’da uygulanan bir doğum yapma yöntemidir. Tesadüf bulunan bu yöntem daha sonra yayılmaya başlanmıştır. Ülkemizde de son zamanlarda en çok tercih edilen doğum yöntemidir. Çok ağrısı olan kadınlar sıcak suda rahatladığını hissetmiştir ve daha sonra klinik ortamında yapılmaya başlanmıştır.

Suda doğumun birçok faydası vardır. Sancıları ve ağrıları azaltır. Vajina ağzında oluşacak yırtıkları önler. Doğum sonrası oluşacak ağrıları azaltır. Bebeğin geleceği kanalları yumuşatır ve doğumun daha kolay olmasını sağlar. Bebek de çok sakin olacaktır. Su dolu bir hazneden yine su olan bir yere geldiği için daha sakin olacaktır ve daha az ağlayacaktır. Kendini anne karnında gibi hissedecektir.

Suda doğumun riski diğer doğum yöntemleriyle aynıdır. Doktor suda doğum olup olmamasına karar verir. Mantar gibi sorunu olanlara suda doğumu önermemekteyiz. Aynı zamanda birden fazla bebek bekleyenler bu yöntemi tercih etmemelidir. Astımı olanlar, diyabeti olanlar da suda doğum yöntemini kullanmamalılar. Bebeği engelli olan anne adayları da suda doğumu tercih etmemeliler. Suda doğumla ilgili ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Gereken koşullar oluşmuşsa suda doğum yapabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.