Stres Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

Günümüzde ne yazık ki her 100 çiftimizden % 15’i bebek sahibi olmak istedikleri halde olamıyorlar ve açıkçası kısırlık teşhisi konulmuş % 10 çiftimizin neden çocuk sahibi olamama konusunda herhangi bir neden gösterilmemiştir. Ama günümüzde çocuk sahibi olamama konusunda sıklıkla durulan konuların başında stres gibi faktörler gelmektedir.

Stres günlük yaşamımızın bir parçası haline gelerek, hem iş hem aile hem de ilişki gibi birçok faktörler kişiler stresin meydana gelmesine neden olabiliyor.  Bazen insan ne kadar istese de stresten kaçınmak mümkün olmayabiliyor ve stres vücudumuzu hem  fiziksel hem de duygusal olarak hormonlarımızı son gerece de etkileme gücüne sahiptir. Çünkü kişi stres altındayken vücudundaki hormonlarda değişmeler meydana gelir. Aynı zamanda bu hormonlarda meydana gelen değişmeler yani yaşanan stres hamile kalmamızı etkiler mi diye düşünemeden de insan edemiyor.

Kişide kısa süreli yaşanabilecek streslerde hamile kalmayı etkilemedi gözlese de ama uzun süreli yaşanabilecek stres durumlarında yani kronik stres durumu yumurtlama döneminde dengesizliğe yada tahmin edilemeyen olumsuz sonuçlar beraberinde getirebilmektedir. Yumurtlamada ki dengesizlik de hamile kalmanızı engelleyerek kişide kısırlı gibi nedenlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Şayet sizler de hamile kalamama gibi bir problemle karşı karşıyaysanız bu konuda tıbbi yardım almalınızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda stresinizi azaltabilecek farklı aktivitelere de yani yoga, egzersiz, meditasyon yada psikolojik gibi yardımlar almanızda fayda sağlayarak hamile olmanızı etkileyecek faktörlerden de uzaklaşmış olursunuz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.