Şok Diyet Nedir? Şok Diyetler Ne Kadar Sağlıklıdır?

Şok diyet adından anlaşılacağı üzere etkisini kısa sürede göstermeye başlayan diyet türüdür. Bu süre genellikle 3-15 gün arasıdır. Başta ünlüler olmak üzere birçok kişi şok diyetlerle zayıflar. Dizi ve sinema filmlerinde rol alan oyuncuların kısa sürede zayıflamaları gerektiği için uygulanan bu diyet programları kısa sürede popüler olmuşlar ve zayıflamak isteyen hemen hemen herkesin ilgisini çekmeyi başarmışlardır. Şok diyetlerin bu denli popüler olması beraberinde bu diyet türünün ne kadar sağlıklı olduğu konusundaki tartışmaları da getirmiştir.

Popüler dünyanın sağlığa getirdiği en hızlı akımlarından birisi olan şok diyet hakkında bilinen yanlışlar bu diyet türünün tamamen hatalı uygulanmasına neden olmuştur. Öncelikle bilinmesinde fayda vardır ki; yetişkin bir insan bir günde 1700 kalori alır. Düşük kalorili diyetler olarak da bilinen bu diyetler gün içinde en fazla 700 kalori almanıza neden olur ki bu almanız gerekenden çok daha azıdır. Bu durum da zaten yapılan yanlışların başlangıç noktasıdır. Az kalori alan metabolizma yavaş çalışmaya başlar ve siz bu şekilde devam ettiğiniz sürece yavaş çalışmaya alışır. Siz şok diyeti bıraktığınızda ise yavaşlayan metabolizmaya tekrardan normal bir şekilde yemek yüklediğinizde bu kez kilo almanız daha hızlı gerçekleşecektir. Ünlülerin hızlı bir şekilde kilo almaları ve vermelerinin de ana sebebi budur.

Vücudumuzun bir çok bölgesinde mikro diyebileceğimiz küçük alanlar vardır. Bunlardan bir tanesi de damar yollarımızdır. Damar yollarının şok diyetler nedeniyle tahribata uğraması kalp krizlerine bile neden olabilir.

Şok diyete maruz kalmış bir vücutta işi zorlaşan bir diğer hormon da insülin hormonudur. İnsülin direncinin artması diyabete neden olur. Dolayısıyla zayıflamak uğruna şeker hastası olabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: şok diyet nedir, şok diyet zararlı mı, şok diyetin zararları,şok diyet

Açıklama:Şok diyet nedir şok diyet zararlımı açıklayan ve bilgi verici bir yazı

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.