Sizce Anne Olmak İçin İdeal Yaş Hangisi

Bayanlarda gebelik ne kadar erken yaşlarda başlarsa bebekte down sendromunun gelişme ihtimali o kadar düşük olmaktadır. Ayrıca da 35 yaş üzeri gebeliklerde, hamilelik riski meydana gelmektedir. Özellikle bu risk 38 yaşından itibaren ciddi bir oranda artmakla birlikte geç oluşan gebeliklerle de down sendromunun gerçekleşme riski arttığını söyleyebiliriz.

Bu olasılık, 20’li yaşlardaki anne adaylarında  binde bir iken, 35 yaşındaki anne adaylarında ise binde üç ve 40 yaşında olan annelerinde ise yüzde birdir diyebiliriz. Bunun nedeni ise ileri yaşlardaki kadınların yumurtalarının yaşlanması ve zaman geçtikçe birçok zararlı maddeye, kimyasala ve enfeksiyona yakalanmasından kaynaklanmaktadır. Bayanlarda ileri yaşın riskleri olduğu kadar erken gebelik meydana gelindiği zamanda de risk taşımaktadır. Bayanların erken hamile kaldırdıklarında ölü doğum yada düşük kilolu bebekler doğurma gibi riskli faktörler meydana gelebilmektedir.

Anne olmak için en uydun görülen, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için en ideal yaş 20 ile 32 yaş arası olduğu söyleyebiliriz. Ayrıca da bu yaşlar bir bayan için en verimli ve en güvenilir yaşlarıdır. Bu dönemde özellikle kadınların adeti düzenli olarak gerçekleştiğinden dolayı, bu nedenden dolayı da yumurtlama olayı çok daha kolay olduğundan dolayı gebe kalma ihtimalleri çok daha fazladır.

Genellikle 20 ile 24 yaşları arasındaki bir bayanın korunmasız bir şekilde cinsel ilişki girdikten sonra gebe kalma şansı % 20 olduğunu belirtmekte fayda var. 20 yaşında bir bayanın hamileliğinde yüksek tansiyon problemi yaşama olasılığı çok nadirken, 35 yaş üstü bayanların bu durumla karşılaşması kaçınılmaz olabilmektedir. Bundan dolayı da bu yaşlardaki gebeliklerde kesinlikle yüksek tansiyon kontrolü en az bir kereliğine de olsa yapmayı ihmal etmeyin.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.