Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Göz ve burun arasındaki kemiklerin iç boşluklarına verilen isim sinüstür. bu kanalların burun içindeki kanalların iltihaplanarak tıkanmasına ise sinüzit denir. Sinüzitin iki tipi olup, akut ve kronik sinüzit olarak adlandırılır. Akut sinüzitte burun tıkanıklığı, sarı yeşil renkteki burun akıntısı, göz çevresinde ve yüzde ağrı, ateş, eğilip kalkarken başta ve yüzde basınç oluşması nefes kokusu ile bazı durumlarda kuru bir öksürük ile kendini göstermektedir.

Kronik sinüzitte ise 3 aydan fazla süren, koyu sarı yeşil renkte burun ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, gece yatamama, kuru öksürük, koku alamama, ateş, nefes kokusu, göz ve başta ağrı, seste değişiklik, başta bir ağırlık hissi gibi belirtileri vardır.

Özellikle kış aylarında kuru havaya maruz kalmak sinüzit oluşumunu sebepleri arasındadır. Grip halinde iken uçak seyahati yapmak, su altına dalış yapmak, soğuk havada fazla kalmak, sinüzitin oluşmasına, var olan sinüzitin artmasına ve şiddetlenerek uzun süre devam etmesine sebep olur. Sinüzit genellikle, strese dayalı baş ağrısı, migren, nazal polip ve burun eğriliğine bağlı tıkanıklık ile karıştırılır.

Akut sinüzit kısa süreli olması nedeni ile belirtilerin başlamasına bağlı olarak alınan antibiyotik ve burun açıcı ilaç ve buğu septikler ile tedavi edilir. Fakat sinüzit müzminleşip uzun zaman iyileşme göstermemesi durumlarında ameliyatla tedavi edilmesi gerekir. Kronik sinüzit ameliyat sonrasında yaşanan nazal polip rahatsızlığı varsa ve ameliyat sonrası gerekli ilaçlar ile iyi bir bakım ve doktor takibi yapılmazsa tekrarlayarak ameliyat sonuç göstermemiş olacaktır.

Sinüzit olan kişiler rahat ve kaliteli bir uyku uyuyamadıkları için genelde uykusuz kalırlar ve güne yorgun dinlenmemiş başlarlar. Devamlı olarak burun tıkanıklığı ve beraberindeki belirtiler nedeni ile günlük yaşam kalitelerinde ve iş performanslarında düşüş görülmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.