Sağlıklı Zayıflama Nedir?

Sağlıklı zayıflama denildiğinde akla gelen ilk kelime kesinlikle diyet olmaktadır. Bu zayıflama konusunda her ne kadar en önemli nokta olsa da tek başına diyet aslında hiçbir şeyi ifade etmektedir. Öğün saatleri, tüketilen sıvılar, yapılan egzersizler, zayıflama öncesinde fazla kiloların nasıl alındığı sağlıklı zayıflama için bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken etmenlerdir.

Sağlıklı zayıflamanın en önemli özelliği çok fazla aç kalmadan metabolizmayı yormayarak uzun sürede istenilen düzeyde kilo kaybını sağlamaktır. Bunun içinse en önemli şart doğru bir şekilde beslenerek gün boyunca alınan kalorilerin yakılan kalorilerden az olmasıdır.

Sağlıklı zayıflamayı biraz daha farklı bir şekilde tanımlayacak olursak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel besin öğeleri olan karbonhidrat, protein, vitamin, yağ ve minarelerin dengeli bir şekilde besinler yoluyla vücuda alınarak vücut kitle endeksinizde sizi 20-25 aralığına getirmektir.

Sağlıklı zayıflamanın en önemli şartı kalorisi düşük besinleri tercih etmektir. Protein bakımından yüksek, kalori bakımından düşük besinler sağlıklı zayıflamak için hazırlanan diyet programlarının en başında gelir. Peki ya sağlıklı zayıflamak için oluşturulan bir diyet programında hangi besinler yer almalı. Sabah kahvaltısı için en olmazsa olmazlardan bir tanesi haşlanmış yumurta, yağsız beyaz peynir gün içinde sizin tok kalmanızı ve geç acıkmanıza yardımcı olur. Ara öğünlerde ise kuruyemiş ve meyve çeşitleri düzenli bir şekilde zayıflamak için ideal besinlerdir. Öğlen ve akşam öğünleri içinse tercihinizi kızartmalardan ziyade haşlanmış yemeklerden yana kullanın.

Sağlıklı zayıflamak için beslenmenin yanı sıra düzenli bir şekilde yapılan spor sağlığınıza sağlık katar. Spor sağlıklı zayıflama sürecinizi biraz daha hızlandırabilir. Tabii bu kişilerin metabolizmalarına göre değişiklik gösterebilir.

 

Anahtar Kelime: sağlıklı zayıflama,nasıl sağlıklı zayıflarım,aç kalmadan zayıflamak

Açıklama: Sağlık birşekilde zayıflamanın tanımı

 

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.