Sağlıklı Hamilelik İçin Bu Testler Şart

hands of the doctor with syringe, pregnancy, control blood in a laboratory

KAN SAYIMI: Hamile döneminde bayanların demir eksikliği olmaması ve ihtiyaç duyulduğu takdirse takviye amaçlı yapılan testtir.

TSH: Daha önceden fark edilmeyen ve hamilelikte etkin olarak meydana gelebilecek tiroit hastalığının belirlenmesi için yapılan önemli bir testtir.

KAN GRUBU: Çiftlerin kan gruplarından oluşabilecek kan uyuşmazlıklarına karşı sorunların meydana gelebilecek herhangi bir sorun için yapılan testtir.

TORCH TAYİNİ: Toksoplazma ve Kızamıkçık gibi hastalıkların gebeliği sonlandırılmasına sebep olabilecek önemli enfeksiyonların erken teşhis için yapılan testtir.

SEROLOJİ: HIV ve Hepatit B gibi önemli hastalıkları için yapılan testtir.

TAM İDRAR TAHLİLİ: Bayanların gebelik döneminde meydana gelebilecek gizli idrar yolları enfeksiyonu için yapılan testtir.

  1. HAFTA: Gebeliğin 8. Haftasında bebeğin ultrasonda kalp atışının tekrar doğrulamak için yapılan testtir.
  2. HAFTA: Bu haftada uygulanan muayenede ense kalınlığı ölçümü ve en yüksek hassasiyete sahip olan down belirti taraması olan iki testten ibaret.
  3. HAFTA: Çiftlerin en çok merak ettikleri bebeğin cinsiyetini öğrenecekleri dönemdir.
  4. HAFTA: Bu haftada detaylı olarak bebek ultrasonografiye verilir. Özellikle bu haftanın tercih edilmesinin sebebi oluşabilecek kardiyak anomalilerinin bu haftadan başlayarak daha net olarak ortaya koymaktır.

24-28 HAFTALAR: Bu dönemde gebelikte şeker taraması yapılır.

  1. HAFTA: Anne adayları bu haftadan başlayarak daha sık ultrason kontrolleri başlamaktadır. Özellikle 30, 32, 34 ve 36. Haftaya kadar devam etmektedir.
  2. HAFTA: Anne adayları bu haftada bebeklerinin kesin olmasa da kilosunu ve duruşunu öğrenmekteler. Özellikle 32. Haftadan sonra anne adaylarının göbek kordonundan doppler incelemesi ile bebeğin sağlığı ve yeterli oranda oksijenizasyona sahip olup olmadığına bakabilirler.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.