Sağlıklı Bir Bebek İçin Bu Test Önemli!

Bütün ebeveynler çocuklarının normal bir şekilde dünyaya gelmesini çok ister. Bazen hamile kalan bir bayan bebeğinde anormallikler çıksa bile gebeliğine son vermek istemezler. Bunun içindir ki birçok gebe kadın test yapılmasını istemez. Doktorlar doğumdan sonra bebeğin tedavi edilmesi için bazı testler isterler. Genetik inceleme pek de ucuz olmadığı için her gebenin incelenmesi çokta kolay olmayabiliyor. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini istiyorsanız bazı testlerin yapılması kaçınılmaz olur.

Bu testler yapılmadan önce öncellikli olarak anne babanın klinik ortamında ailede herhangi bir genetik rahatsızlığının olup olmadıkları incelenir. Anne babaya ait kromozom haritası ortaya çıkarılır. Eğer herhangi bir genetik hastalık varsa bu rahatsızlığı bebeğe geçme olasılığı araştırılır. Anne ya da baba çok ileri yaşlarda çocuk sahibi olmayı planlıyorlarsa bu bebekte genetik rahatsızlıkların ortaya çıkma şansını artırır.

ULTRASONOGRAFİ; bu yöntem ile bebek 14 haftalık olmadan önce hastalık tanısı yapılabilir.

ÜÇLÜ TEST; bu testle anne adayının kanındaki alfa-fetoprotein, b-hCG ve estriol diye adlandırılan üç hormon değeri ölçülür. Özellikle bebeğin beyinsel aktivite gelişimi, Down sendromu, trisomi rahatsızlıklarının ortaya çıkma riskleri araştırılır. Eğer araştırmalar sonucunda risk yüksek çıkarsa daha detaylı tahliller yapılır.

KORİOSENTEZ; bu test bebeğin plasentasından iğne yardımı ile küçük bir parça alınması ile fetusa ait olan bu dokuları ayrılarak ve genetik incelemeler bu dokular üzerinde araştırmalar yapıldıktan sonra bebekte oluşabilecek herhangi bir genetik tanı önceden bilinmesi için bu testin yapılması şart.

AMNİSENTEZ; bebeğin içinde yer aldığı sıvıdan 15-20 ml kadar bir küçük bir kısmın alınması ile bu test yapılır. Öncelikle 12-20 haftalar arasında olan bebekler için bu işlem yapılmaktadır.

KORDOSENTEZ; bu işlem gebeliğin daha ileri dönemlerinde yani 20. Haftadan sonra uygulanılır.  Özellikle göbeğin kordonu yada bazen direkt bebeğin alınan kan örneğinin araştırılmasından sonra bebekte özellikle bazı kan rahatsızlıkların tanısı konulabilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.