Pratik Kilo Kontrol Yöntemleri

Uzun uğraşlar sonucunda artık dilediğiniz kiloya ulaşmışsanız bedeninizle artık mutlusunuz diyebiliriz. Hele de kilolarınızı uzun vadede vermişseniz zayıf kalmanın ve zayıflamanın değerini çok daha fazla biliyorsunuzdur. Diyet ve egzersizleriniz sayesinde verdiğiniz kilolar kadar onları tekrar geri almamak da önemlidir. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise bilinçli kilo kontrolüdür. Diyetler sonucunda istedikleri kadar zayıflayan kişilerin düştükleri yanılgıların en başında tekrar aynı kiloları almayacaklarını düşünmeleridir. Böyle bir durumda zayıf kalmak sürekliliğini kaybedebilir. Bu yüzden zayıflayan ve kilo almaktan korkan kişilerin yapmaları gereken şey kilolarını kontrol altında tutmaktır.

-Vücut kitle hesaplamasını iyi bilin. İndeks hesaplaması sonucunda eğer kilolu çıkmışsanız kendinize hedef vücut kitle indeksi belirleyin. Daha sonra da bu indekse karşılık gelecek kilonuzu hedefleyin. İlk hedefiniz bu belirlediğiniz kilonuz olsun.

-Bol meyve tüketin. Tükettiğiniz bu meyveler sayesinde hem sindirim sisteminiz daha etkili bir şekilde çalışacak hem de vücudunuzun şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamış olacaksınız.

-Besin yelpazeniz geniş olsun. Etten yumurtaya, taze yeşillikten konservelere kadar her besin türünden dengeli bir şekilde tüketmeye gayret edin.

-En etkili ve en kalıcı diyet yavaş yapılan diyettir. Dolayısıyla yavaş sonuç veren bir diyet sayesinde zayıflamışsanız, tekrardan kilo almanız da yavaş olur. Yavaş yavaş sonuç veren bir diyet sonrası kilo kontrolü de daha kolay yapılır.

-Ara öğünler de dahil olmak üzere gün içinde öğünlerinizi atlamamaya ya da geciktirmemeye dikkat edin. Aksi takdirde bir sonraki öğünde normalinden çok daha fazlasını yemeyi canınız çekebilir.

-En önemli noktalardan bir tanesi de kesinlikle ama kesinlikle yatmadan önce bir şeyler yemeyin. Yemek yemeyi yatmadan en az 2 saat önce bırakmalısınız.

 

Anahtar Kelime: kilo kontrolü nasıl yapılır,pratik kilo kontrol,kilo kontrol hesaplama

Açıklama: Kilonuzu en pratik şekilde nasıl kontrol altına alacağınızı kaleme alan bir yazı.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.