Polikistik Over Sendromu Nedir ?

POLİKİSTİK OVER SENDROMU NEDİR?, Halk arasında polikistik over sendromu olarak bilinen Stein- leventhal sendromu overde kalın bir over dokusu içinde iyi huylu birçok kist ile karakterize bir hastalıktır. 30 yaş üstü kadınlarda çok sık görülür. Bu olgularda kronik anülvasyon yani yumurtlama olmaması söz konusudur.

Poliskistik over sendromu beyinde yer alan hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal üretiminden kaynaklanır. Bu dengesizlikler nedeni ile her ay düzenli olarak overlerden yumurta üretimi olmaz. Bunun sonucunda yumurtalıklardan testesteron (erkeklik hormonu) üretimi artar.

Birçok hormonal hastalıkta olduğu gibi polikistik over sendromununda nedeni tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde kabul edilen poliskistik over sendromunun çıkış mekanizması kabaca şu şekildedir.

LH daki artış överler de erkeklik hormonu üretimini artırır. Salgılanan bu hormonlar yağ dokusunda östrojene dönüşmektedir ve bu östrojen dönüşte LH üretimini artırır. Bu durum kısır döngüye neden olmaktadır. Bu kısır döngü kilo kaybı, yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir.

Poliskistik over sendromu üreme çağındaki bayanların yaklaşık %3 ile %5ini etkiler. Hastalık 1935’te ilk kez tanımlanmıştır.
Hastalık adet düzensizliği, sivilce, yağlı cilt, tüylenmede artış, kısırlık ve kilo artışı gibi belirtileri ilk olarak verir.

Polikistik over sendromu ilk kez ergenlik döneminde kanamaların başlaması ile tanınır. Bu dönemde adet düzensizlikleri en büyük uyarandır. En sık görülen düzensizlik adet düzensizliği seyrek adet görmedir. Zaman zaman hiç adet görülmeyebilir. Gecikmeyi takiben görülen kanama genellikle fazla miktarda ve uzun süreli olur. Yeni adet görmeye başlayan kızlarda bu hastalık görülmese bile 2 yıl boyunca normal olarak görülür. Hekim tavsiyesi dışında kullanılan doğum kontrol hapları polikistik over sendromu tanısını geciktirebilir.

Polikistik over sendromun tanısı klinik bulgular, labaratuvar tetkikleri ve ultrason incelemesinin bir arada değerlendirmesi ile konulur. En önemli tanı yöntemi transvajinal ultrasonografi incelemesidir. Kan hormon testinde androjen, LH, FSH düzeylerinin önemi büyüktür.

Polikistik over sendromunda ovülasyona bağlı olarak düzensiz ve yoğun kanamalara sıkça rastlanır. Bu nedenden ötürü tedavide amaç yumurtlamayı yeniden sağlamaktır. Eğer çocuk isteği varsa hastanın yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar kullanılabilir fakat bu ilaçların yan etkisi sebebi ile uzun süre kullanımı önerilmez.

Şişman hastalara diyet önerilmesi yumurtlamayı tetikleyen bir diğer ögedir.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.