Panik Atak Belirtileri

Panik atak, ruhsal olarak başlayan ancak kendini fiziksel olarak gösterebilen bir hastalıktır.
Panik atak hastalığının en belirgin belirtileri; aşırı kaygılanma sonucu hızlanan kalp atışlarıdır.
Bu belirtiler ile birlikte nefes darlığı, terleme, baş dönmesi, el ve ayakta uyuşmalar ve göğüs kafesinde sıkışmalar da meydana gelebilir.
Tüm bu belirtilerden dolayı genelde kalp krizi ile karıştırılan bir hastalıktır. Atak geçiren kişi o an öldüğünü hissettiği için, korkunun artması ile birlikte kalp atışları da daha da hızlanmaktadır.

Panik atak hastalığına neden olan en önemli etken aşırı strestir. Bu atakları her insanın hayatı boyunca bir veya iki defa, on dakikadan daha kısa sürelerde geçirmesi normal olarak değerlendirilmektedir. Ancak, atakların sayısının ve süresinin artması kişide ciddi psikolojik bozuklukların göstergesidir ki bu kişilerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Özellikle takıntılı kişilerde çok sık görülen bu hastalık, algı bozukluklarına da sebep olmaktadır.
Önceki hayatında başından deprem, yangın, trafik kazası veya yakın birini kaybetme gibi olayların geçtiği bireylerde bu atakların artması söz konusu olabilmektedir. Örneğin birinin masayı sallaması ile deprem oluyormuş gibi korku yaşama, hastalık geçiren yakınlarının üstüne aşırı düşme veya trafik korkusu yaşama gibi durumlar bireylerin atak geçirme ihtimalini arttırmaktadır.

Hem beyinde hem de kalpte çeşitli hastalıkların çıkmasına sebep olan bu atakların giderilmesi için psikoterapik veya ileri düzey hastalar için ilaç ile tedaviler önerilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.