Ovulasyon testi ile gebelik durumunu öğrenme

Ovulasyon (yumurtlama) testi ile gebelik durumunu öğrenme hakkındaki ayrıntılı yazımız ile yumurtlama tarihini kolay bir şekilde öğreneceksiniz.

Hamilelik öncesi ve hamilelik tespiti için yapılan pek çok test ya da yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı hamilelik tespiti için bir kısmı da hamile kalabilmek için yapılır. Ovulasyon testi ile gebelik durumunu öğrenme son günlerde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Bu test ile bayanların yumurtlama dönemlerini tespit ederek buna uygun cinsel ilişki takvimi belirlemesi mümkün olmaktadır. Burada temel alınan salgılanan hormonların seviyesi ve ortaya çıkış noktalarıdır.

Ovulasyon Nedir?

Ovulasyon en kısa anlamıyla yumurtlama demektir. Kadınların yumurtalıklarındaki keseciklerinden yumurta salınmasına yani yumurtlamasına ovulasyon denir. Yumurtlama döneminin veya yumurtanın salındığı bu günlerin tespiti ile hamilelik arasındaki bağ bugünlerde girilecek cinsel ilişkinin hamilelik ile sonuçlanmasının daha yüksek ihtimal olduğudur. Bu sayede, salgılanan hormonlar ile büyüyen ve hazır hale gelen yumurtaların döllenmesi amacıyla cinsel ilişki takvimi de belirlenmiş olur.

Yumurtlama Dönemi Tarih Hesaplama için TIKLAYIN

Ovulasyon Mekanizması ve Hormonlar

Adet kanamasının başladığı gün bir adet döngüsü başlamış demektir. Bu nedenle bu tarihin hamilelik olasılığı veya hamile kalındıktan sonraki aşamada önemi büyüktür. Hamile kalınmaya çalışılıyorsa bu tarihi mutlaka doğru kaydetmek gerekir. Adet süreci değişkenlik gösterse de yaklaşık 1 ay sürer. Bu süreç ile birlikte vücut bir takım hormonları salgılamaya başlar. Adet başlangıcından itibaren, beyinde hipofizden salgılanan FSH hormonu seviyesinde artış başlar. Bu artış yumurtaların büyümesini sağlar. Büyüyen yumurta ise bu esnada östrojen hormonu salgılamaya başlar. Bu hormonun salgılanması da tıpkı FSH hormonunda olduğu gibi giderek artan miktarlarda sürer. Adet sürecinin ortasına, yani 14. güne gelindiğinde, FSH ve östrojen hormonların en yüksek seviyelerine ulaşır. İşte bu anda aniden hipofizden salgılana LH hormonu artmaya başlar ve pik yapar. Bu pik seviye ovulasyonun başlamasını sağlar. Ana mekanizma bu hormon sayesinde çalışır.

Özetle FSH ve östrojenin yükselmesini ve maksimuma gelmesini takip eden beyin yumurtla komutunu LH hormonu salgılayarak verir. LH artışı ile verilen bu komuttan yaklaşık 24 – 36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Ovulasyon gerçekleştikten sonra vücut bir başka hormon olan progesteron salgılamaya başlar. Bu hormon yumurtanın ayrıldığı folikülün, korpus luteuma dönüşmesi sonucu, buradan salgılanır. Vücut bir gebelik tespit edemez ise bu hormon giderek azalır ve yeni adet kanaması başlar. Eğer gebelik gerçekleşmiş ise, progesteron azalmadan salgılanır ve rahimde gebeliğin sürmesini sağlayıcı rolüne bürünür. Bu mekanizma bu şekilde sürüp giderken, anılan hormonların tespiti ile hamile kalma dönemine karar verme yani Ovulasyon testi ile gebelik durumunu öğrenme mümkün olmaktadır.

Ovulasyon Testleri

Ovulasyon boyunca çalışan mekanizmaların salgıladığı hormonların miktarına göre ovulasyon zamanını tespit etmeye ve bu şekilde hamile kalabileceği dönemi bulmaya yarayan ovulasyon testleri birkaç farklı yoldan bunu yapabilmektedir. İdrardan LH tespiti veya tükürükten östrojen tespiti ya da kanda LH miktarı tespiti ile ovulasyon zamanı için bir sonuç alınabilir. Bir diğer yöntem de ultrasonografik yöntem ile yumurta yani folikül büyüklüğüne bakmaktır. 18 – 20 mm ise yumurtlama gerçekleşir kriterine göre saptama yapılır. Ovulasyon testi ile gebelik durumunu öğrenme artık evde kitlerle yapabileceğiniz testlerdendir. İdrarda LH tespitiyle bir sonuç almak için sabah ilk yapılan idrar kullanılmamalıdır. Sonraki idrarlarda ya bir kaba idrar alınmalı ya da akan idrara çubuk değdirilerek test yapılmalıdır. Hormon iğneleri kullanılıyorsa veya çok sıvı alınmış ise test sonucu güvenli olmayabilir. Çift çizgi ovulasyonu işaret eder. 24 saat içinde ilişki gerçekleşmelidir. Tükürük testleri adet ortasındaki östrojen maksimum seviyesine dayalıdır. Çok kullanılan testler değildir.

Yumurtlama Dönemi Tarih Hesaplama için TIKLAYIN

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.