Obezite Hakkında Bilinmeyenler

Obese man's waist

Obezite çağın en büyük sorunlarından bir tanesi. Özellikle hazır yiyeceklerin aşırı tüketilmesiyle ortaya çıkan obezite daha küçük yaşlardan itibaren insanların sağlığını tehdit etmeye başlıyor. Bu yüzden birçok anne-baba çocuklarını obeziteden uzak tutmaya çalışsa da bu bir çok aile için pek de mümkün olmuyor. Peki obezite tam olarak neyi ifade ediyor ve kimlere obez diyebiliriz. Çok yemek yiyen kişilere mi obez denir yoksa aşırı kilolu kişilere mi obez denir?

Bir kişinin zayıf, ideal, kilolu ve aşırı kilolu olduğunu gösteren hesaplama yöntemine ise Vücut kitle indeksi denir. Bu indeks sayesinde biz kilomuzun karnesini verebiliriz. Boyumuzun metre cinsinden karesini alıp, elde ettiğimiz sayıyı kilomuzun böleni olarak kullandığımızda ortaya çıkan sayı bize kilomuzun indeksini gösterir. Eğer bu sayı 30-40 aralığında ise obezsiniz diyebiliriz. Ancak unutmamak da fayda var ki, kilonun hastalıklara sebep olması vücut kitle indeksinin 25’i geçmesiyle başlamaktadır.

Obezite hakkında en yaygın yapılan ve düşünülen durumlardan bir tanesi yanlış tedavidir. Obezite için sadece beslenme uzmanlarından destek almak tek başına yeterli değildir. Bunun yanı sıra dahiliye uzmanlarından da destek almak gereklidir.

Küçük yaştan itibaren başlayan obezite durumları kişi için ileride sosyal problemlere de neden olabilir. Çocuk aşırı kiloları yüzünden arkadaşları tarafından dışlanabilir, hareket imkanı azalabilir ve oyunlarda istediği gibi oynayamayabilir. Bu durum çocukların sosyal çevrelerinden dışlanmasına neden olabilir. Bu da zaman içinde çocuğun hem karakterini hem de akademik başarısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Obez kişilerin gerçekle yüzleşmek istememeleri ve kendilerini öyle görmemeleri de obezite hakkında bilinmeyen bir başka gerçektir. Gerek çocuk olsun gerekse yetişkin olsun obezlerin br çoğu obez olduklarını kabul etmezler. Bu da tedavi sürecine girmelerini geciktirebilir.

 

Anahtar Kelimeler: obezsite nedir,obezite hakkında bilinmeyenler,çocuklarda obezite

Açıklama: Obezite hakkında bilinmeyenleri açıklayan yazı


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.