Ne Zamana Kadar Anne Sütü Verilmeli

Anne sütü; insanın dişisi tarafından üretilen ve yeni doğmuş bebeklerin beslenmesinde kullanılan zengin bir süttür. Bebek mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü bebek daha karnındayken onu besleyen kana en çok yakın besin kaynağıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ileri yaşlarda ateroksleroz, kanser, alerji ve multil skleroz gibi hastalıklara daha az bulaşmaktalar.

Günümüzde bebeklerin doğumlarından itibaren ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi ve bu süre içerisinde su dahil hiçbir gıdanın verilmemesi gerekir. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek daha sonra uygun bir ek gıda yardımı alınabilir. Anne sütünün koruyucu ve besleyici özelliği bebeğin 1 yaştan sonra da devam etmektedir.

Anne sütüne benzeyen herhangi bir mama veya gıda yoktur. Anne sütü besinsel kaynağın yanında mineral, sindirim enzimler, vitamin ve hormonlar bebeği hastalıktan koruyan antikorları da içinde barındırmaktadır. Bundan dolayı anne adaylarını hamilelikle emzirme konusunda bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Anne sütü çocuğun dil ve zeka gelişiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca da içeriğindeki kalsiyum sayesinde bebeğin kemik gelişiminin tamamlanmasına büyük katkısı bulunmaktadır.

Anne sütü; ilk altı aya kadar bebeğe yetecek kadar süt üretir. Altıncı aydan sonra 2 yaşına kadar sütün yanında ek besinler verilmelidir. Bu şekilde bebekler daha sağlıklı bir hayata başlangıç yapabilecekler. Anne sütü 2 yaşından sonra çocuğun sosyal gelişimi olumsuz yönde etkileyeceğinden dolayı pek önerilmektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.