Nasıl Kolay Hamile Kalınır?

Çiftler bebek sahibi olmayı düşündükleri andan itibaren onlar için yeni bir dönem başlar. Bu döneme hamilelik dönemi olarak adlandırabiliriz. Anne adaylarında hamile kalmak için uygun günler farklılık göstermektedir. Genel olarak adlandırılan adet başlangıçlarının 12. ve 15. günleri arasında kalan dönemlerde hamile kalma olasılığının en fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bir bayanda her hangi biyolojik bir sıkıntı yoksa bayanlarda yumurtlama bu günlerde başlar. Böylelikle yumurta ve sperm buluşma şansı da yüksek olmaktadır. Ama bazı engeller ve sorunlardan dolayı hamile kalma isteyiniz uzun sürüyorsa ve daha kolay nasıl hamile kalabilirim diye düşünüyorsanız, işte sizlere vereceğimiz önerilere dikkat ederek daha kolay hamile kalabilirsiniz.

-Hamilelik olasılığınızı yükseltmek için‚ yumurtlamanın beklendiği periyota göre iki günde bir ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı artırmaktadır. Yumurta hücresi salgılandığı andan itibaren ömrü 12 – 24 saatleri arasındadır. Sperm hücreleri ise genital sistemde 4 – 7 gün arasında yaşadığından dolayı yumurta hücresi ortama geldiği zaman sperm hücrelerinin halihazırda bulunması durumunda hamilelik şansınızı artıracaktır.

-Normal kiloda olmanız hem hamile kalmanızı kolaylaştıracak hem de rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

-Eşlerinize sıkı giyecekler giydirmeye dikkat ederek, sıkı giyilen giysiler yüksek ısıya neden olduğundan dolayı sağlıklı sperm gelişimini ne yazık ki ortadan kaldırmaktadır. Aynı zaman da uzun süre sıcak duş altında kalmak için de geçerli olduğunu unutmayınız.

-Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin sigara ve alkolün kadın doğurganlığını %50’sini azalttığını ve erkeğin sperm kalitesini ve sayısını azalttığını söyleyebiliriz

– Bayanlar için kolay hamile kalmak için özellikle yediğiniz besinler de çok önem taşımaktadır. Çinko, demir, folik asit ve kalsiyum açısından zengin olan besinler hamile kalma olasılığınızı arttıran sebeplerin arasında yer almaktadır. Ceviz, balıketi, kırmızı et süt ve süt ürünleri, baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler omega 3 bakımından zengin olan besinler anne adayının dengeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığına yardımcı olacaktır.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.