Nasıl Hızlı ve Sağlıklı Beslenilir?

Eğer iş hayatının yoğunluğundan sağlığınız için fazla ilgilenemiyorsanız ve bu durum da sizin beslenme alışkanlığınızı etkiliyorsa sizin için en uygun beslenme şekli hızlı ve sağlıklı beslenmektir. Hızlı ve sağlıklı beslenmenin en iyi yolları ise, taze iken dondurulmuş, kurutulmuş, konserve edilmiş besinlerdir. Bu yöntemlerle saklanan besinler hem besin değerlerini hem de tazeliklerini kaybetmemiş olurlar. Bu üç yöntemi tek tek anlatmadan önce şunu söylemekte fayda var ki; gün içindeki en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltıyı atlamamak için ve hızlı bir şekilde yapmanız için gerekli olan tek şey ise, sabah yiyeceğiniz besinleri akşamdan dolabınızda hazır etmektir. Örneğin akşamdan peyniri dilimleyip saklama kabına, yumurtaları haşlayıp dilimleyerek streç geçirerek bir kapta sabah için hazır edebilirsiniz.

Şimdi de hızlı beslenme için gerekli besin saklama yöntemlerini tek tek inceleyelim.

Dondurma Yöntemi: Tazeliğini bozmadan bir besini saklamanın en yaygın yöntemi dondurma işlemidir. Hafta sonu boş zamanlarınızda sardığınız bir dolmayı dondurduktan sonra hafta içi günlerde buzluktan alıp kolayca pişirebilirsiniz. Bu şekilde su böreğinden mantıya, bezelye yemeğinden patates yemeğine kadar bir çok gıdayı saklayabilirsiniz.

Kurutma Yöntemi: En başta sebze ve meyveler olmak üzere bir çok besini kurutma  yöntemiyle tüketebilirsiniz. Yaz aylarında elmaları küçük küçük dilimledikten sonra balkonunuzda güneş ışığında kurutabilir, bunlarla kış aylarında kendinize güzel hoşaflar yapabilirsiniz.

Konserve: Türk milleti olarak en yaygın saklama yöntemlerimizden bir tanesi de kuşkusuz konserve yöntemidir. Kavanozlara ya da daha pratik olması için bir porsiyonluk konserve kaplarında patates, fasulye, bezelye ve nohut gibi besinleri haşlayıp konservelerini yapabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler: Hızlı ve sağlıklı beslenme, sağlıklı nasıl beslenilir, sağlıklı beslenme yöntemleri, gıda saklama yöntemleri

Açıklama: Sağlıklı ve hızlı beslenmek için en çok kullanılan saklama yöntemleri.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.