Mutlu Bir Hamilelik İçin Öneriler

Young pregnant woman at doctor's

Bir bayanın en güzel dönemlerinden biri de hamilelik sürecidir. Güzel olduğu kadar da sıkıntılı bir dönemdir de. Hanımlar hem zihinsel hem fiziksel hem de duygusal değişimler yaşadıklarından dolayı  anne adayları bu özel dönemlerinde her zamankinden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bayanların hamilelik dönemlerinde hormonların değişimi sebebiyle daha hassasiyetinin en üst seviyesine çıkan anne adayı daha endişeli ve daha sinirli bir ruh haline bürünür. Bu durumun tamamen hamileliğe bağlı olarak meydana geldiğini hepimiz biliriz. Bundan dolayı anne adayı çevresinden destek almalı ve bunun yanında anne adayı hem kendi hem de karnındaki bebeği için çok daha dikkatli davranmalıdır. Anne adaylarına mutlu bir hamilelik dönemi geçirmeleri için neler yapabilecekleri konusunda birkaç öneride bulabiliriz.

*Eğer çevrenizde yada yakın arkadaşlarınızdan halihazırda anne adayları yoksa, anne olacak arkadaşlıklar adinin. Bu arkadaşlıkları bulmanızın en yakın yolu doktorunuzun diğer hastaları yada diğer doğum sınıfları olabilir. Onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz ve problemlerinizi paylaşabilir ve böylelikle kendinizi hem rahat hem de mutlu hissedebilirsiniz.

* Hamilelik dönemlerinde belirli ölçülerde dinlenmek çok önemlidir. Bebeğiniz büyüyüp gelişimini tamamladıkça ve daha etkin hale geldikçe uyumada zorluklar çekebilirsiniz. Uyuduğunuzda yan bir şekilde pozisyonunuzu kurarsanız uyumak sizler için daha kolay olabilir. Uyku zamanı anne adayları tarafından aynı olamamakla beraber her anne adayında değişmektedir ve yinede kısa kestirmeler size yardımcı olacaktır.

*Neşeli insanlar arasında vakit geçirmeye özen gösterin.

*Dinlediğiniz müziklere, seyrettiğiniz filmlere, haberlere ve okuduğunuz kitaplara dikkat ederek bunlar konusunda seçici olmanızı öneririz.

*Hamileliğiniz için günde en azından 3 porsiyon sebze tüketmeye özen gösterin. Sizler sağlıklı bir şekilde beslenirseniz bebeğiniz de sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir.

* Düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeye özen gösterin ve hamilelikte vitaminlerinizi reçeteye uygun şekilde almanız gerektiğini unutmayınız.

* Hamileliğiniz boyunca almanız gereken kiloları alın ve fazla kilo almamaya çalışın. Kilo almamak için kesinlikle yemek yemeği kesmeyin. Bu hem sizin için hem de bebeğiniz için de oldukça zararlı olacaktır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.