Menopozdan Sonra Anne Olmak Hayal Değil!

İş hayatları öncelikli olan bazı bayanlarda, çocuk sahibi olmayı ne yazık ki ikinci plana koyuyorlar. Nasıl olsa tıp ilerledi diye kariyerimi de rahatlıkla yaparım çocukta düşüncesi olduğu için menopoz dönemine kadar genç anne adayları yumurtalık rezervi yaparlarsa geleceklerde ki bebek yapma ihtimallerini böylelikle şansa bırakmamış olurlar. Ülkemizde ve dünyaya Sağlık Bakanlığının bayanlara sağladığı yumurta rezervi yani ‘’ yumurtalarını dondurma hakkı’’ sağlayarak her yaşta bayanların istedikleri zaman anne olma şansları böylelikle da artmış oldu.

Bazı kadınlar çok erken menopoza girmekte bazıları ise şanslı olduklarından dolayı çok geç girebilmekteler. Çevresel faktörler erkek sperm sayısının azaltırken bayanlarda ise kariyer planlama nedenlerinden dolayı geç yaşta anne olmak istediklerinden dolayı da yumurta sayısı ne yazık ki düşmektedir. Bayanların rahminin yaşlanması değil, yumurtalarının yaşlanması gebeliği zorlaştırmaktadır. Genç yaşta dondurulan yumurtalıkları 40 yaşına kadar hatta menopoza girdikten sonra bile dondurulan yumurtalıkları sayesinde gebe kalabilme şansına sahiptir.

YUMURTALIK(OVER) REZERVİ NEDİR?

Bayanın doğurganlığını sağlayan, hamile kalabilme yeteneğidir. Yanı kısacası bir bayanın yumurtalıklarında bulunan yumurtaların sayısal veriler olarak miktarını ve kalitesini belirlemektir. Bilhassa çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde yumurta rezervi çok önemlidir. Yumurtalık rezervinin yüksek olması bayanların yumurtalıklarında yumurtalarının fazla, hamile kalma şanslarının yüksek olduğunun ispatıdır.

ERKEN YUMURTALIK YAŞLANMASINA DİKKAT!

Yumurtalık yaşlanmasında denilmek istenen yumurta sayısının azalması ile birlikte geride kalan yumurtaların kalitesinin azalmasıdır. Bazı bayanlarda meydana gelen yumurtalık yaşlanmasından dolayı hamile kalabilme şansları düşmektedir.

YUMURTA DONDURMA NEDİR?

Bayanların kaliteli yumurtalıklarından elde edilen yumurtaların saklanması ile ilerde tekrardan kullanılması amacı ile dondurma işlemine denilmektedir. Kadınların yumurtalıklarından toplanılan bu yumurtalıklar uzun bir süre korunarak saklanması sağlanmaktadır.

YUMURTA DONDURMA YÖNTEMİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Eskiden Sağlık Bakanlığı sadece kanser tedavi görecek olan hastalara yumurta dondurma izni vermekteydiler. Ama yasalar tarafından yapılan son yapılanmadan sonra yumurta rezervi düşük olan bütün bayanlar ‘’ yumurtalarını dondurma hakkı’’ sağlamaktadır.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.