Lohusalıkta Bayılma Hissi ve Tansiyon

Woman with headache

Hamilelik dönemi anne adayının vücudundaki dengeleri değiştirmeye başladığı için çeşitli yan etkileri ve hatta hamileliğin göstergeleri olan durumlar görülmektedir. Hamileliğini henüz öğrenmemiş birisi bayılma hissinden ve bu tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği dolayısıyla hamile olduğunu öğrenebilir. İlk üç ay içinde görülen bu rahatsızlıklar hamileliğin de belirtileridir.
Anne adayı mide bulantılarıyla beraber baş dönmeleri yaşar ve bu baş dönmelerine genellikle tansiyon sebep olabilmektedir. Değişen hormon dengeleri genellikle yükselince damarlar gerilir ve genişler kan akımı hızlanır ama damarlar içindeki kan dolaşımı yavaşlar bu sebeple beyne daha az kan gider ve geçici ,küçük baygınlıklar yaşanabilir. Hamilelikte yaşanan baş dönmeleri daha önceki rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir bu rahatsızlıklar kansızlık,varis ,kan şekerinin düşmesi ya da tansiyon gibi rahatsızlıklar olabilmektedir.
Hamilelikte yaşanan en ufak bir sorun dahi bizi tedirgin eder ve sinirlerimizin gerilmesine sebep olur bu durum hormonların artışından kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlıklar hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayında görülebilmektedir. Hamilelik esnasında zaten insanın her yeri şişer bunun verdiği bir rahatsızlık vardır hele ki uzun süre ayakta durursanız bu şişlik iki katına çıkar ve ayakta kalmanın vermiş olduğu etkiyle başınız dönebilir bu yüzden bir yerde sabit kalmayın yer değiştirin oturun arada bir.
Yerden kalmanızı gerektiren bir şey olduğu zaman daha dikkatli davranmalısınız ani hareketler başınızın dönmesine sebep olabilir . Yavaş hareketlerle önce kendinizi kalkışa ya da oturuşa hazırlamalısınız . özellikle kaygan zeminli mekanlarda birinin size yardımcı olması da daha doğru bir hareket olacaktır. Sıcak banyo yaptığınız zamanlarda da kan dolaşımınız hızlanabilir ve baş dönmesine sebep olabilir ,bunun dışında ayrıca sırt üstü yatmamaya da dikkat etmelisiniz yüz üstü yatınca karnınızın üzerinde baskı hissedersiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.