Kürtaj ve kürtaj sonrası

Tıbbî yöntemler ile rahim içerisindeki gebeliğin sonlandırılması olarak adlandırılan kürtaj, yalnızca gebeliğin sonlandırılması olarak uygulanmayıp, rahim içerisindeki dokudan parça almak için de çeşitli nedenlere bağlı olarak uygulanabilmektedir. Hamile kadının isteği doğrultusunda yasal şartlar çerçevesinde gebeliğin 10. haftasına kadar sonlandırılabilirliği olup, eğer anne ve bebek için hayatı risk taşıyan bir durum gözlenirse de 10 haftayı geçen gebelikler de doktorun öngördüğü takdirde kürtaj ile sonlandırılabilir. Kürtaj uygulandığı takdirde, hasta 1 saat kadar gözlem odasında dinlendirilmektedir. Kürtajın gerçekleşmesi için genel anestezi uygulandığından kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken ve de görülme olasılığı olan bazı hususlar bulunmaktadır. Genel anestezinin etkisinden ötürü hasta, 8 saat süre ile araba kullanmamalı ve doktorun tavsiyesi doğrultusunda takviye gıdalar tüketmelidir.
Kürtaj sonrası olabilecek durumlar
1- Kürtaj sonrasında, leke şeklinde kanamalar oluşabilir. Bu kanamalar normal bir durum olup kan pıhtısı halinde ya da parçalar halinde gerçekleşebilir.
2- Kanamanın gerçekleştiği süre boyunca enfeksiyon kapmamaya dikkat etmeli, özellikle toplu kullanılan deniz, havuz gibi alanları kullanmamak gerekir. Ancak kürtaj sonrası ayakta duş almanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
3- Kürtaj sonrası kasık bölgenizde adet sancısını andıran ağrılar çekebilirsiniz. Bu sancılar olağan bir durum olup, gerektiğinde ağrı kesici kullanmanıza engel değildir.
4- Kürtaj sonrası yaklaşık 1 haftalık süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kanama uzun süre devam ederse, kanama bitimine kadar cinsel ilişkiye girilmemesinde fayda vardır.
Doğru ve güvenli ellerde tecrübeli hekimlerce, doğru uygulamalar ile gebelik sonlandırıldığı takdirde, kürtaj olmak bir sonraki gebelik için tehlike arz etmemektedir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.