Kürtaj Olan Kişiler Yeniden Hamile Kalabilir Mi?

Kürtaj denilen yöntem hamile olan bayanların rahim içinin kazınarak temizlenmesi işlemidir. Hamile olamayan bayanların en büyük korkularından biri de daha önceden kürtaj olmalarıdır. Bilinenin aksine daha önce kürtaj olan bir bayanın yeniden hamile kalmasına engel bir durum yoktur. Cinsellikte kürtaj olmak bir korunma yöntemi değildir. Ancak sık sık kürtaj olan bayanların daha sonra karşılaşacağı bir takım problemleri olabilir.

Hamile kalıpta sıkça kürtaja başvuran bayanların yeniden hamile kalmak için doktora başvurmalarında fayda vardır. Çeşitli kürtaj yöntemleri vardır.  Bunlar; Karman kanülü ile aspirasyon, elektrikli vakum aspirasyon, dilatasyon ve küretaj, hidroskopik dilatörler, transservikal balon kateterler, laparatomiolmak üzere çeşitli yöntemleri vardır. Ayrıca birçok bayan ilaç kullanarak kürtaj olmayı tercih eder. Kullanılan bu ilaçlar cerrahi yönteme ek olarak doktor tavsiyesinde önerilir genelde. İlaçla kürtaj olma yöntemleri; prostogladinler, oksitosin, antiprogesteron RU 486(Mifepriston), ekstra-amniotik salin infüzyonu, methotrexate gibi kürtaj yöntemleri ilaçla olan yöntemlerdir. Eğer kürtaj olan bayanlar belli bir süre tekrardan hamile kalmak istemesine rağmen uzun bir süre hamile kalamıyorsa bir hekime başvurmalıdır. Böyle bir durum da hamile kalan bayanlar gebelikleri süresince doktor kontrollerine çok dikkat etmeleri gerekir. Bir takım sağlık problemleri yaşamaları büyük olasılıkla engellenemez. Böyle bir durumda hamilelik boyunca hekim kontrolünde özenle izlenmeleri gereklidir. Hamileliklerinde sıkça kürtaja başvuran bayanların gerekli uzman doktorlar tarafından gerekli testlerin yapılması şarttır. Ayrıca sadece bir defaya mahsus kürtaj olan bayanların bir süre sonra hamile kalmalarında herhangi bir probleme rastlamadıkları gözlemlenmiştir.

Eğer gebeliğine son vermek isteyen bayanlar varsa bu işlemi mutlaka hekim öncülüğünde yapmaları şarttır. Gebeliğini yanlış bir şekil ve yöntemle sonlandıran çoğu bayan belki de hayatı boyunca bir daha anne olma şansını elde edemeyebilir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.