Kısırlık Belirtileri

Kısırlık belirtileri; hamile kalmak isteyip kalamayan kişilerin merak ettikleri bir konudur. Kısırlık 12 ay boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşmemiş ise kısırlıktan şüphelenilmelidir. 12 ay boyunca çiftler uzun süre ayrı kalmamalı ve düzenli ilişki yaşamalılar. Özellikle adet ortası dönemler yani yumurtlama günlerine yakın dönemde haftada 2-3 kez ilişkiye girilmelidir. Belirtisi olmadığı için kısırlığı anlamak zordur. Ama 12 ay boyunca düzenli ilişki yaşandığı halde gebelik gerçekleşmemişse bir hekime danışmanız yararlı olacaktır.

KISIRLIK NEDENLERİ

Erkekte kısırlık: Sperm üretimindeki azlık, hareketsizlik, spermin yapısındaki bozukluk ya da sperm kanallarındaki tıkanıklık olması nedeniyle gebeliğin sağlanamaması durumudur. Yaralanmalar sonucu oluşan ciddi hasarlar, kronik rahatsızlıklar, yaşam tarzı veya açıklanamayan başka sebeplerden dolayı kısırlık görülebilir.

Kadında kısırlık: Her ay yumurta üretmesi gereken kadının bu yumurtayı üretememesi durumunda görülür. Diğer bir neden ise yumurtalık kanallarının tıkanmasıdır. Erkekten gelen sperm tıkanmış olan bu kanallardan geçemeyeceği için yumurtalıkla spermin birleşmesi sağlanamaz. Bu nedenle gebelik gerçekleşmez.

Kadının kısırlığını arttıran dış faktörlerden en önemlisi ise sigaradır. Sigarada bulunan nikotin yumurtalığın yapısını bozduğundan gebelik gerçekleşmez. Normal gebelik gerçekleşmeyeceği gibi tüp bebek tedavisinde de beklenen sonuç alınamamaktadır.

Kadının çok zayıf ya da çok kilolu oluşu da gebeliği zorlaştıran faktörlerdendir. Kilo kontrolü için kesinlikle bir diyetisyene başvurulmalı ve ideal kiloya gelindikten sonra gebelik için tekrar uğraşılmalıdır.

KISIRLIĞIN TEDAVİSİ

Kısırlığın nedeni yumurtlama sorunu ise yumurtlama tedavisi uygulanmalıdır. Bu aşamada problem basit ise ilaç tedavisi ile düzeltilebilir. İlaç kullanımı sırasında düzenli aralıklarla yumurtalık gelişimi ultrasonla izlenmelidir.

Uzun süre gebelik için uğraşmış ama istediği sonucu elde edememiş kadınlar için kullanılan yöntem ise aşılamadır. Bu yöntemde sperm hücresi alınarak vajinaya veya rahim içine bırakılır.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzünü güldüren bir diğer yöntem ise tüp bebek tedavisidir. Bu tedavi sayesinde çoğu çift bebek sahibi olmuştur.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.