Kısırlığa Ne İyi Gelir?

Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin sorunu haline gelen üreme sorunu yani kısırlık, bebek sahibi olmak isteyenlerin ama olamayanların kabusu haline gelmiştir. Bu soruna sıkça rastlamaktayız.

Kısırlık probleminin birçok nedeni olabilmektedir. Bunlardan bazıları; stres, depresyon, gerginlik, psikolojik nedenler vb. bu sorunlar tedavi edilebilir nitelikte olup, psikoterapi yöntemleriyle çözüm sağlanabilmektedir. Bunların dışında fiziksel sorunlar olarak ele aldığımız bir takım problemler kısırlığın asıl sebeplerini oluşturmaktadır. Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz: üreme organlarının iltihaplanması, ilaç kullanımı, tüplerin tıkalı olması, ilerlemiş yaş, erken menapoza girme, yetersiz beslenme, yumurtlama bozuklukları,  aşırı zayıflık veya şişmanlık, mevcut kanser tedavisi, tiroid hormonu dengesizlikleri, sigara ve alkol kullanımından kaynaklanan sorunlar, uyuşturucu, kimyasallarla maruz kalmadır.

Anemi ve kabızlık ise direkt kısırlığa neden olmasa da üreme şartlarını ağırlaştırmaktadır.

Kısırlık diye tabir ettiğimiz sorun diğer bir deyişle üreme sorunu yaşayan özellikle kadınlar kısırlığa iyi gelen besinleri sık sık tüketmelidirler. Sadece kadınlar değil erkeklerin bu sorunu yenmek için bu besinlerden tüketmeleri gerekmektedir.

Bu üreme sorununu ortadan kaldırmak için size sunduğumuz önerileri dikkatlice okuyup uygulamanız gerekiyor. Derdinize derman olmak için bu yazıyı hazırladık. Kısırlığa iyi gelen besinler şu şekildedir:

Kısırlık için tüketilecek besinler; çilek, fındık, fıstık, lahana, kış kirazı(altın çilek), süt, bal, bitkisel yağ, karadut yaprağı, enginar, badem(macun halinde), keten tohumu, tereyağı-bal-süt karışımı, çörekotu tohumu

Bu besinler düzenli ve dengeli olarak tüketilmeli, temizliğine dikkat edilerek yenmelidir.

Kısırlık sorunu yaşayanlar, özellikle de kadınlar C ve E vitamini takviyeleri almalarında fayda vardır. Bunun yanında birkaç gün detoksta geçirilip toksinlerden arınmalıdırlar.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.