Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Son zamanlarda çevrenizden kilo aldığınıza dair cümleler mi duyuyorsunuz? Yoksa kendi kendinize kilo aldığınızı mı düşünüyorsunuz? Aldığınız kiloların hepsi sizi gerçekten kilolu mu gösteriyor yoksa siz mi öyle hissediyorsunuz? Bu sorulara en doğru cevabı verebilmeniz için yapmanız gereken şey vücudunuz için ideal kilonuzu bilmek. Peki ideal kilo nasıl hesaplanır? İdeal kilo hesabı olarak bilinen vücut kitle indeksi nasıl elde edilir.

Herkesin kilosu, boyu, vücut yapısı, DNA yapısı birbirinden farklı olduğu için “Herkes için 70 kg idealdir, 90 kg’dan fazla aşırı kiloya girer” gibi ifadeleri genelleyerek kullanmak yanlıştır. Dolayısıyla herkesin bir vücut kitle indeksi vardır. Peki vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır? Vücut kitle indeksi boyunuzun metre biriminden karesini alıp, kilonuzu bu sayıyla bölmenizle elde edilir. Daha kolay anlaşılabilmesi için bu hesap türünü bir örnekle yapalım.

Boyu 175 cm, olan bir kişinin metre cinsinden boyu 1,75m’dir. Bu rakamın karesini alıyoruz. 1.75×1.75=3,062. Bu kişinin kilosunu 96 kilo varsayarsak. Kiloyu elde ettiğimiz 3,062 sayısına bölüyoruz. 96/3,062=31 sayısını elde ederiz. İşte bu rakam bu kişinin vücut kitle indeksidir. Peki sayısal bir veri olan vücut kitle indeksinin yorumlanması nedir?

Eğer vücut kitle indeksiniz;

18,5’tan az ise zayıfsınız demektir. Biraz kilo almanızı önerilir. Vücut kitle indeksinizin 20’ye çıkarmaya çalışmak ilk hedefiniz olmalı.

20-25 bandında ise, ideal kilonuzdasınızdır.

25-30 aralığı sizin biraz kilo vermenizde fayda olacaktır.

30’un üzeri sizin şişman olduğunuzu gösterir.

40’ın üzeri ise sağlığınızı etkileyecek düzeyde kilolusunuz demektir. Doktor kontrolü sizin için önereceğimiz ilk şeydir diyebiliriz.

Anahtar Kelime: kilolumuyum,kilolu olduğumu nasıl anlarım,vücut kitle indeksi nedir,vücut indeksi nasıl hesaplanır

Açıklama: Vücut kitle indeksinizin nasıl hesaplandığını anlatan bir yazı

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.