Kilo Vermek Neden Yavaşlar yada Durur?

Uzun süredir sabrederek ve istikrarınızı koruyarak bir diyeti uygularken tam sonuçlarını almaya başladığınızda kilo vermeniz yavaşladı ya da tamamen durdu mu? Bu yazımıza cevabınız “Evet” ise bu yazımızı kesinlikle sonuna kadar okumalısınız.

Tam güzel güzel kilo vermeye başlamışken, kilo vermenize engel olan şeyler neler maddeler halinde açıklayarak ele alalım.

Su tüketiminizi azaltmış olabilirsiniz. Eğer diyetinize kış aylarında başlamışsanız su içmek pek aklınıza gelmez. Dolayısıyla gün içinde içmeniz gereken suyu unutmuş olabilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok su içerseniz zayıflamanız da o kadar hızlı gerçekleşir.

Aldığınız ürünlerin besin değerlerini artık kontrol etmiyorsunuzdur. Bilindiği gibi artık paketlenmiş gıda ürünlerinin üzerinde mutlaka içindekiler ve besin değerleri tablosu vardır. Siz bu tabloya dikkat etmeden alıyorsanız, gün içindeki aldığınız kalorilerin de miktarını bilmiyor olabilirsiniz. Bu sizi düzensizliğe ve hesapsızlığa götürürken kilo verme sürecinizde önünüze bir engel olur.

Tehlikeli beyazlara yönelmiş olabilirsiniz. Verdiğiniz 3-5 kilo sizin moralinizi düzeltir ve size gereksiz bir özgüven verir. “Ne de olsa kolay zayıflıyorum” “Ne olacak canım bir daha kilo veririm” gibi düşünceler kilo vermek için yavaşlatıcı hatta durdurucu bir duruma sahiptir.

Porsiyonlarınızın boyutunu büyütmüş olabilirsiniz. Yine bu da bir önceki maddede bahsettiğimiz gereksiz özgüvenden kaynaklanabilecek bir durumdur. “Ne de olsa zayıflayabiliyorum” algısı porsiyonlarınızı yarım kat ya da bir kat daha porsiyon yiyeyim mantığı pek geçerli bir yaklaşım değildir.

Beyazlara tekrar başlamış olabilirsiniz. Hemen hemen bütün diyetlerin en olmazsa olmaz şartlarından bir tanesi de un, şeker ve tuzdan uzak durmaktır.

 

Anahtar Kelime: diyetsiz zayıflamak,beslenerek zayıflama,tok kalarak diyet

Açıklama: Neden kilo veremiyorum diye soran okuyucularım için rehber niteliğinde bir yazıdır.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.