Kilo Kontrolü Nedir? Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Eğer bir diyet uyguluyorsanız ve bu diyet sonunda istediğiniz kilo düzeyine ulaşmışsanız bu diyetinizin tam anlamıyla başarılı olduğu anlamına gelmez. Diyet süresince ve sonucunda istenilen kilo düzeyine gelmiş olmak kadar diyet sonrası kilonuzu korumanız da bir o kadar önemlidir. Dolayısıyla burada diyet sonrası diye dile aldığımız ibare aslında doğru bir ifade değildir. Çünkü diyet sürekliliğini ne kadar uzun tutarsa o kadar başarılı bir diyettir diyebiliriz.

Diyetiniz sayesinde verdiğiniz kilolarınızı tekrar geri almamak için yapılması gereken her şeye kilo kontrolü adı verilmektedir. Kilo kontrolü rutin aralıklarla basküle çıkıp tartılmak demek değildir elbette.  İdeal kilonuzu yediğiniz besinlerin kontrolüyle korumaktır.

İdeal kiloyu korumanın yolu ideal beslenmekten geçer. En güzel ve en bilinen beslenme yöntemi gün içinde 3 ana, 3 de ara öğün olmak üzere toplam 6 öğünlük bir yemek programını kendinize uygulamaktan geçer.

Kilo kontrolünün nasıl yapılacağını anlatacak olursak, burada vereceğimiz tavsiyeler aslında kilo almamanız için de geçerli olan tavsiyelerdir.

-Yemeklerden sonra çikolata, lokum, hamur tatlısı gibi şekeri yüksek yiyeceklerden uzak durun. Bunların yerine yapısında tatlılık bulunan elma, armut, kuru üzüm gibi meyveleri tercih edin.

-Yemeklerde yap seçiminde titiz davranın ve olabildiğince sızma zeytin yağı kullanın.

-Etli yaptığınız yemeklere ilaveten yağ koymanıza gerek yoktur.

-Misafirliğe gitmişseniz ya da dışarıda yemek yemişseniz öğünlerinize dikkat edin. Eğer normalinden fazla yemişseniz bunu bir şekilde telafi etmeye çalışın. Örneğin o gün yapacağınız egzersizi biraz daha uzun ve yoğun tutabilirsiniz.

-Kilo kontrolü için haftada en az bir kez basküle çıkın. Gün gün, saat saat olmasa da yediklerinizi not almaya çalışın. Her defasında nereye yazacağım diyor olabilirsiniz, ancak cep telefonlarınız bu iş için büyük bir yardımcıdır.

 

Anahtar Kelime: kilo kontrolü nedir,kilo kontrolü nasıl yapılır

Açıklama: Kilo kontrolünün ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatan bir yazı.

 

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.