Kilo Almayı Önleyen 3 Besin

İnsanın kilo almasını önleyen yüzlerce besin türü vardır elbette. Ancak biz bu yazımızda zayıflamanıza yardımcı olacak zayıflatan 3 besini sizlerle paylaşacağız.

Bu besinlerden bir tanesi çörek otudur. Çörek otu sadece insanların zayıflamasına yardımcı olan bir besin değildir. İnsan sağlına olan önemi Kuran-ı Kerim’de bile geçen bir besindir. Genelde hamur işlerinin üzerinde süs ya da lezzet verici olarak kullanılan çörek otunun sağlığa sayısız faydası vardır. Çörek otunu eğer zayıflamak için tüketmeyi düşünüyorsanız her sabah kalktığınızda yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar çiğneyerek yemenizde fayda vardır. Çörek otunu eğer çiğneyemiyorsanız bir sarımsak döveceğinde dövdükten sonra da tüketebilirsiniz. İçerdiği antioksidanlar sayesinde çörek otu aynı zamanda hastalanmamızı da engelleyici özelliği sahiptir.

Kilo almayı önleyen ikinci bir besin kaynağımız ise enginardır. Genellikle zeytinyağı ile kızartılıp tüketilen enginar bir sebze olduğu için tıpkı diğer sebzeler gibi emici özelliği sahiptir. Dolayısıyla pişirildiği yağın hemen hemen tamamını içine çeker ki bu iş için kullanılan yağ miktarı da en az bir su bardağı kadardır. Bir su bardağı ile pişirilen bir dilim enginar hemen hemen 300 kalori gelmektedir. Ancak enginar çiğ haldeyken büyüklüğüne göre 20-30 kalori gelmektedir. Zayıflama konusunda enginardan faydalanmamız içinse yapmamız gereken şey bu sebzeyi bir tatlı kaşığı kadar yapın içinde pişirmektir.

Zayıflamayı yardımcı 3 besinden üçüncüsü ise ananastır. Ananas hem tatlı hem de ekşi tat yapısıyla her ne kadar birçoğumuzun damak tadına uygun olmasa da biz bir süre sonra kişilerin ananasa çok iyi alıştıklarına şahit olduk. Ananas bağırsakları çok iyi çalıştıran özel bir meyve olmasından dolayı zayıflatıcı besinlerin en başında gelmektedir.

 

Anahtar Kelimeler: zayıflatıcı meyveler,zayıflatan besinler,kilo önleyici besinler

Açıklama: Kilo vermek istiyorsanız bu yazımızda kaleme aldığımızı zayıflayama yardımcı bu besinleri yakından tanımalısınız.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.