Kilo Aldıran Alışkanlıklarımız

Her ne kadar diyet programlarını ve beslenme uzmanlarını sürekli takip ediyor olsanız da kilonuz için göz ardı ettiğiniz bazı alışkanlıklarınız ya da fikirleriniz olabilir. Önemli olan bu alışkanlıklarınızdan ve algılarınızdan en kısa sürede kurtulmaktır ki bu yazıyı kaleme almamızın en büyük sebebi de budur.

Bize kilo aldıran en yaygın ve yanlış alışkanlıklarından bir tanesi diyet ürünlerine çok fazla güvenmemizdir. Market raflarında bisküvi, pasta, kek, kraker gibi ürünlerin üzerinde yazan “Diyet” “Şekersiz” gibi ifadeler o ürünlerden istediğiniz kadar tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Bu ürünlerin sadece içlerindeki kaloriler ve şeker miktarları azaltılmış olabilir. Yine aynı şekilde özellikle de cips paketlerinde yazan “Trans Yağ Yoktur” ibaresi o cipsin size kilo aldırmayacağı anlamına gelmez.

Az uyumak zayıflatır düşüncesini kafanızdan tamamen çıkartın. Çünkü yorgun bir vücut kesinlikle gündüz yenilen besinleri tam olarak yakamaz. Burada önemli olan ihtiyaç duyduğunuz uykuyu uyumanızdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki günde 5 saatten az uyuyan kişiler bir yılın sonunda kilo almaya başlamışlardır.

Atıştırmalıklara kanmak da kilo aldıran başka bir alışkanlıktır. Açlık hissettiğinizde bir paket bisküvide ortalama 150-200 kalori vardır ki bu bir ana öğünden alacağınız kalorinin hemen hemen yarısıdır.

Gazlı içeceklerin diyetlerine kanmak da size kilo aldıran başka bir alışkanlık olabilir. Üzerinde “Zero”, “Sıfır Şeker”, “Diyet Kola” gibi ifadeler yazan kola türleri kesinlikle kalorisiz içecekler değildir. Bu kolaların üstündeki yazılar size istediğiniz kadar kola içeceğiniz mesajı vermez. Bu sadece diyet yapan insanların da o marka kolayı tüketmesini sağlamak için düşünülmüş bir ürün pazarlama tekniğidir.

Kilo almanıza neden olan bir başka durumda öğünleri atlama alışkanlığınız olabilir. İş temposundan diyetinizdeki ana ya da ara öğünlerinden birisini atlamak bir sonraki öğünde sizin daha fazla yemek yemenize ve tokluk hissi alamamanıza yol açabilir.

 

Anahtar Kelimeler: zayıflamanın yolları,zayıflama taktikleri,neden zayıflayamıyorum

Açıklama: Zayıflamanıza engel olan alışkanlıklarınız neler biliyor musunuz?

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.