Karaciğer Kanseri Nedir ve Belirtileri

Karaciğerimizin vücudumuzda ki görevleri: Vücudumuza giren zehirleri arındırır. Yaklaşık 1,5 kg safra üretir. Yağ, şeker ve proteini dengeler. Su üretir ve vücut ısısını kontrol eder. Kan da ki glikozu glikojene çevirir. Aşırı hormon üretimini engeller. Fakat karaciğer bu görevlerinden birini bile yerini getirmemeye başlarsa sıkıntılar başlar ve çeşitli hastalıklar baş gösterir.

Karaciğerimiz çok özel bir organdır ve 500 civarında özelliği vardır. Karaciğerin %70 alınsa dahi kendini yenileyen bir organdır ve bu özelliğe sahip olan tek organımızdır.

KARACİĞER KANSERİ
Kanserler içinde az rastlanılan bir kanser çeşididir. Erkekler de kadınlara göre daha fazla gözlemlenir. 100 kişide görülen kanserden biri karaciğer kanseridir.

KARACİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ

1.KİLO KAYBI: Bu yemek yenmediği halde alınan kilodur. Dikkat edilmesi gerekir şu şekilde açıklamakta mümkündür; ağırlığın %10′ unu ani olarak kilo kaybı olarak nitelemek doğrudur. Diğer tehlikeli hastalıklarında habercisi olabilir.

2.SARILIK: Safra tuzlarının vücutta birikmesi sonucunda oluşur. Belirtileri arasında başlıca sararmaların yanında kaşıntılar görülmektedir. Siz az yemek yemiş olsanız bile kendinizde şişkinlik hissedeceksiniz. Sadece kanser olarak düşünülemez kanser doktora başvurulmalı.

3.KARIN ŞİŞLİĞİ: 2 sebebi vardır: Birincisi büyüyen tümör sebebiyle karaciğerin sağ tarafa doğru şişlik yaratması ikincisi ise karın da oluşan sıvı birikimi.

DİĞER BELİRTİLERİ

Kendinizde zayıflık hissedersiniz halsizlik artar. Midenizde bulanmalar ve kusma olayları gerçekleşir. Aşırı ateş ve yoğun terlemeler yaşayabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.