Kalori Yakan Günlük Hareketler

Sağlıklı bir şekilde zayıflamanın en önemli iki unsuru dengeli beslenme ve egzersizdir. Dengeli beslenme için gün içinde belli bir programımız olacağı için uygulamasında herhangi bir zaman sıkıntısı çekmeyiz. Ancak söz konusu egzersiz olduğunda bunun için herkes vakit ayıramayabilir. İş hayatının yoğunluğu, çocuk bakımı, ev temizliği gibi sebeplerden ötürü diyet yapan bir çok kişi egzersiz için vakit bulamayabilir. Böyle durumlarda yapılması gereken en önemli şey, gün içinde hareket etmemiz gereken durumları kendimize birer egzersiz olarak görmektir.  Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, gündelik hareketlerinizi egzersiz fırsatı gibi değerlendir ve bu fırsatları kaçırmamaya özen gösterin.

Peki gün içinde yaptığımız hangi hareketler bize ortalama kaç kalori yaktırıyor?

Merdiven inip çıkmak: İşyerinizde ve evinizde asansörlerden ziyade merdivenleri kullanın. Aceleniz olmadığı durumlarda tempolu bir şekilde merdiven inip çıkmak size kalori yaktıracaktır. 1 dakikalık merdiven çıkışı size 7 kalori yaktırır. Gün içinde toplamda 200-300 kaloriyi sadece merdivenlerde yakmanız.

İşe yürüyerek gitmek: Eğer iş yeriniz çok uzak değilse ortalama 20-30 dakikalık bir yürüme mesafesindeyse iş yerinize yürüyerek gidebilirsiniz. Bunun için biraz erken kalkmanız gerekse bile sadece işe yürüyerek gitmek yarım saatte size 120 kalori yaktıracağız için buna değer.

Gündelik hayatta bisiklet kullanmak: İşyerinize, alışverişe, arkadaşlarınıza giderken bisiklet kullanmak size kalori kaybı olarak döner. Eğer işyeriniz yürüme mesafede değilse ilk seçenek olarak arabanızı değil bisikletinizi düşünmelisiniz.  Yarım saatlik bisiklet sürüşü ortalama 500 kalori yaktırır.

Seks Yapın: Haftada 2-3 kez seks yapmak size 200-300 kalori yaktırır.

 

Anahtar Kelime: kalori yakma,nasıl kalori yakarım,kalori yaktıran hareketler

Açıklama: Kalori yakmanızda diyetinize yardımcı olacak gündelik hareketler

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.