İleri Yaşlarda Hamile Kalmak Mümkün Mü?

Günümüzde birçok bayan evlilik ve gebelik yaşlarını genellikle ileriye ertelenmektedirler. Hamileliği ertelemelerinin sebepleri arsında maddi güvencelerini sağlama kaygıları, ilk başta aile düzenini oluşturmak istemeler, hem fiziksel olarak hem de psikolojik açıdan kendilerini hazır hissetmek yada özgürlüklerine düşkün oldukları gibi birçok neden olduğunu söyleyebiliriz. Kadının sağlıklı hamilelik potansiyeli içinde kalabilme etkisinin yaşın etkili olduğunun farkında olmasında fayda var. Bilindiği gibi bir kadının en uygun doğurganlık yaşı 18 – 25 arasıdır. Kişide hamilelik ilerledikçe kısırlık sorunları yükselmekte, gebelik ve doğum sorunları artmakta ve hamilelik süreci zorlaşmaktadır.

Biyolojik sebeplerden dolayı ileri yaşlarda gebelik yaşamak isteyen bayanlarda gebelik oranı giderek düşmektedir.  Genellikle 30 yaş altında bir bayanın herhangi bir ayda hamile kalabilme şansı %20 iken,  40 yaş üstünde olan bu bayanların bu şansı sadece%5 oranlık küçük bir orana sahiptirler. Ayrıca fa tüp bebek gibi ileri infertilite tedavilerinde bile 40 yaş üstünde bir bayanın hamile kalma şansı azalmakta yada gebe kalındığı takdirde de düşük ve anormallikler gibi olumsuz sonuçları beraberinde de getirmektedir.

İleri yaşla birlikte anne olan kadınlar özellikle şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi önemli hastalıkların oluşması sebebiyle özellikle gebelik yönünden riskler arttığından dolayı ileri yaşlarda meydana gelen gebelikler büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı yaş ilerledikçe doğumda oluşabilecek komplikasyondan dolayı ileri yaş hamileliklerde sezaryenle yapılan doğumlarda artmaktadır. Ayrıca da ileri yaşlarda anne olmak isteyen bayanların bebeklerinde anne karnındayken, kanam ve bebeğin anne karnında gelişmesi gerilik bozuklukları ve bazı anormallikler meydana gelebiliyor. Bundan dolayı 35 yaş üstü anne adaylarının oluşabilecek riskler konusunda detaylı bilgi sahibi olmaları ve hamilelikleri süresince doktorları tarafından sıklıkla ve özenle izlenmeleri gerektiğini unutmamalarını öneririz.

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.