Her Fast Food Kilo Aldırır mı?

Söz konusu sağlıklı beslenme ve diyet olunca her türlü genelleme yapmak doğru değildir. Konu fastfood’a gelince de eğer aklımıza sadece hamburger, patates cipsi ve pizza geliyorsa genelleme yapma ihtimali daha da artar. Ancak bilmek de fayda vardır ki fastfood yelpazesi sadece bunlar sınırlı değildir. Kurutulmuş bir sebze türünü de yine hızlı tüketirsiniz, ya da konserveler de fastfood grubuna girebilir. Ton balığı bunun en yaygın örneklerinden bir tanesidir. Dolayısıyla her fastfood kilo aldırırız ve sizi şişmanlatır gibi bir ifade kullanmamız pek doğru olmaz. Ancak pizza, hamburger, pide, döner gibi fastfood çeşitlerinin bir çoğu kilo almaya neden olabilir.

Peki neden fastfoodlar kilo aldırır? Bu sorunun aslında birden fazla cevabı vardır:

-İçine atıldıkları katkı maddeleri sayesinde hambgurlerin ekmek kısımları kolay kolay bayatlamaz. Bayatlamayan ekmek türleri olmalarına rağmen aynı başarıyı kalorisiz olmakta gerçekleştiremez.

-Fastfood türlerinin bir çoğunu yedikçe yemek istersiniz. Yine bunun da sebebi ürünlerde kullanılan bir çeşit iştah uyarıcı katkı maddesidir. Bu katkı maddesi insanlara yemek hissi verir. Fastfood şirketleri sürekli müşteri çekmek için ya da daha fazla satış yapmayı hedeflerler.

-Hamburger ve pizza üreticisi firmalarının diyet menüleri de sektörün başka bir aldatmaca ve pazarlama yöntemidir. Diyet yapan kişilerin de bu firmaları tercih etmeleri şirketler için daha büyük bir müşteri yelpazesi anlamına gelir.

-Eğer hızlı bir şeyler yemek istiyorsanız elinden geldiğince öğünlerinizi önceden hazırlayın. Sofraya oturduğunuzda size sadece hazırlananları yemek düşer.

 

Anahtar kelime: fastfood zararlı mı, kilo aldıran fastfood

Açıklama: Hangi fastfood tüleri kilo aldırır

 


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.