Hangi Günler Hamile Kalınır?

Evlendikten sonra çiftlerin en çok istediği şeylerden biri anne baba olmak. Bu duyguyu tatmak isterler. Bu duyguyu yaşamak için can atarlar. Zamanı geldiğini düşündüklerinde bebek sahibi olmak isterler. Hangi dönemlerde gebe kalınır, bunun belirli bir zamanı var mıdır? Gebe kalmanın en yüksek olduğu dönemler ne zamandır? Soruları tek tek cevaplandıralım.

Gebe kalma durumu yumurtlama döneminde gerçekleşir. Bayanların yumurtlama dönemini takip etmesi ve bilmesi gebe kalma olasılığını arttıracaktır. Yumurtlama dönemi her bayanda farklılık gösterebilir. Yumurtlama dönemi strese, kullanılan ilaçlara, mevsime göre de farklılık gösterecektir. Adet düzensizliği olan bayanlarda yumurtlama dönemini belirlemek oldukça zordur. Yumurtlama dönemini hesaplamak için aşağı yukarı aynı zamanlarda adet görüyor olmak gerek. Bu yüzden yumurtlama gününü hesaplamak basit bir hesaplama şeklidir. Kesin hesaplamayı doktorunuz yapacaktır. Gerekirse adet düzenlemek için tedavi uygulanabilir. Bizim anlatacağımız hesaplama herkesin evde yapacağı genel bir hesaplamadır.

Yumurtlama dönemi adet döngüsünde aşağı yukarı 14 gün öncesine dayanır. Örneğin 28 günde bir adet gören bir bayanın yumurtlama dönemi 28-14=14.  Gündür. Yani adet gününden itibaren 14. günü sayın. O dönem sizin yumurtlama döneminizdir. Birkaç gün öncesi ve birkaç gün sonrasını yumurtlama dönemi olarak alabilirsiniz. Bu dönemde gebe kalma olasılığınız daha fazladır. Kaç günde bir adet gördüğünüzü takip edin daha sonra bu sayıdan 14 ü çıkarın. Çıkan sonuç sizin yumurtlama döneminizi gösterecektir. Bu dönemde gebe kalma olasılığınız artacaktır. Bu dönemden sonra yada önce gebe kalma olasılığı azdır. Her şey gönlünüzce olsun.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.