Hamileyken İki Kişilik Yemek Doğru Mu?

Özgün bir formda içerikle Kadınların en önemli zamanlarından biri hamilelik dönemidir. Anne adayları için heyecanla geçen bu sürede en önemli konu beslenmedir. Özellikle yaşlıların söylediği “bol bol ye, sen iki canlısın” lafı ne kadar doğru acaba? İki kişilik yemenin zararları ya da avantajları var mıdır?
Anne adaylarının hamilelik döneminde artan enerji ve besin ihtiyaçlarını doğru ve dengeli karşılayabilmeleri hem kendi sağlıkları hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Dengesiz ve sağlıksız beslenmek hem doğumda anne adayına hem de doğum sonrasında bebeğe zarar verebilmektedir. Ayrıca gebelik sırasında sağlıksız beslenmek kansızlık, ödem ve ödem dokusunda yol açılan zararlar, annenin sağlıklı doğum yapmasına engel olmaktadır. Sağlıklı bir gebelik ve gelişim sürecindeki anne karnındaki bebek için yapılması gerekenler ve tüketilmesi gereken gıdalar…
Gebesiniz ve çevrenizdeki insanlar 2 kişilik yemeniz gerektiğinizi söylüyor. Bu doğru ama bunun anlamı 2misli yemek değil, 2 kişi için doğru beslenmektir. Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi, hamilelik süresince annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile sağlanacaktır. Bu süreçte anne adaylarının artan enerji ve besin ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamaları için yapması gerekenler: kan şekerini dengelemek için belli öğünlerde çok yemek yerine azar azar ve sık yemek yenmelidir. Ekmek, pilav ve makarna gibi yiyecekler yerine protein miktarı yüksek et, tavuk, balık, kuru baklagiller, yoğurt, ayran, sebze ve salata tercih edilmelidir.
Süt, yoğurt, peynir, kuru meyve, ceviz, fındık ve badem ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilinir. Günde 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri tüketmek hem anne adayları hem de bebek için çok önemlidir. Ama sütle arası olmayan anne adayları bunun yerine yoğurt, ayran, peynir ve kefiri rahatlıkla kullanabilir. Et, tavuk ve balık gibi gıdaların sağlıklı pişirilme yöntemleriyle hazırlanması gerekmektedir.
Her gün mutlaka vitamin-mineral açısından zengin sebze ve meyveler öğünler yer almalıdır. Sebze ve meyve tüketiminde mevsime uygun seçenekler tercih edilmelidir.
Anne adayları için günün en önemli öğünü ise kahvaltıdır. Son olarak hamilelerin günde 8-10 bardak su içilmelidir.

hamilelik belirtileri.com

erken hamilelik belirtisi mi

gebelik hesaplama nasıl olur

Left Menu Icon
Right Menu Icon